Sararan Klozet Nasıl Temizlenir?

Klozet temizliği önemlidir. Gün içerisinde çok sık kullanılan klozetler sağlık açısından temizliği ihmal edilmemesi gereken alanlardandır.

Kolzetler girintili çıkıntılı olduklarından kolay bir şekilde temizlenemezler. Üst kısmı temiz gibi görünse de girintili çıkıntılı kısımları mikrop barındırıyor olabilir. Bu sebeple gerçekten hijyen sağlayabilmek için klozet temizliği dikkat etmek gerekir.

Temizliğe başlamadan önce kendi sağlığınızı göz önünde bulundurarak eldiven ve maske takmalısınız. Bunların ardından temizliğe başlayabilirsiniz.

Kıvrımlı yüzeyleri temizlerken spreyli yüzey temizleyiciler kullanabilirsiniz. Spreyli uç, yapısı itibariyle zorlu bölgelere ulaşımı kolaylaştırır.

Klozetin sarılığını gidermek için amonyaklı cif kullanabilirsiniz. Amonyaklı cifi klozetin üzerine dökün. Ardından üzerine de bir miktar çamaşır suyu ilave edin. Bu şekilde 10 dakika bekleyin. Ardından klozeti bol sıcak suyla ovarak yıkayın. Ardından klozeti soğuk suyla bir kez daha durulayın.

Bu işlemden sonra klozetin bir süre kullanılmaması ve banyonun havalandırılması gerekir. Kapı ve pencereleri açarak banyoyu çamaşır kokusu tamamen yok olana kadar havalandırın.

İlk temizlikte klozetin etrafında kireç tabakası olabilir. Klozete kireç sökücü deterjan dökün ve lekeleri fırçalayın. Ardından sifonu çekin, lekeler gidecektir. Kireçler için tuz ruhu da kullanabilirsiniz.Fakat tuz ruhunu solumamaya dikkat edin.

Kimyasal malzemeler kullanmak istemiyorsanız temizlikte doğal ürünler de kullanabilirsiniz. Sprey şişesine sirke, karbonat ve su koyup klozeti bu karışımla da temizleyebilirsiniz. Sirke lekelerin giderilmesinde ve bakterilerin yok edilmesinde etkili bir üründür.

Temizliğin yanı sıra hoş koku sağlamak için tuvalet kokuları da kullanabilirsiniz. Klozet temizliği için klozet yüzeyine yapıştırılan, sifon içine atılan veya klozete asılan çeşitlerinden birini tercih edebilirsiniz.

Tuvalet Kokusu Nasıl Giderilir?

Tuvalet evdeki en kirli yerlerdendir ve iyi temizlenmezse kötü koku yayar. Tuvaletteki kötü kokuyu önlemek için klozet ve lavaboya yarım bardak karbonat, limon suyu veya sirke döküp bol suyla durulayın. Lavaboya kahve telvesi, ardından da kaynar su dökebilirsiniz. Banyonuzun bir köşesinde bir bardak karbonat ya da limon suyu bulundurmanız da kötü kokuyu engeller.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu