Sararan Klozet Nasıl Temizlenir?

Klozet temizliği önemlidir. Gün içerisinde çok sık kullanılan klozetler sağlık açısından temizliği ihmal edilmemesi gereken alanlardandır.

Mikroplardan arındırabilmek için klozet temizliği sıkça yapılmalıdır. Sık kullanıldığı için klozetlerde hijyen sorunu yaşanabilir. Bu sebeple gerekli özen gösterilmelidir. Klozet temizliğinde dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.

Kolzetler girintili çıkıntılı olduklarından kolay bir şekilde temizlenemezler. Üst kısmı temiz gibi görünse de girintili çıkıntılı kısımları mikrop barındırıyor olabilir. Bu sebeple gerçekten hijyen sağlayabilmek için klozet temizliği dikkat etmek gerekir.

Temizliğe başlamadan önce kendi sağlığınızı göz önünde bulundurarak eldiven ve maske takmalısınız. Bunların ardından temizliğe başlayabilirsiniz.

Deterjanı direkt dökerek ulaştırmak zor olacaktır. Deterjanı tuvalet fırçasıyla yüzeye yayabilirsiniz. Fakat bunun haricinde bir yöntem daha vardır. Sprey şişesinin içine bir miktar çamaşır suyu ve su koyunuz. Sprey şişesi yardımıyla hazırladığınız karışı istediğiniz her noktaya ulaştırabilirsiniz. Kıvrımlı yüzeyleri temizlerken spreyli yüzey temizleyiciler kullanabilirsiniz. Spreyli uç, yapısı itibariyle zorlu bölgelere ulaşımı kolaylaştırır.

Karışımı klozete sıkın, 5 dakika bekleyin ve iyice ovun. Ardından bol su ile durulayın. Tüm aparatları iyice temizleyin. Ardından birkaç kez sifonu çekin. Oturma kısmını bir sünger yardımıyla iyice ovun ve bol suyla, deterjanı geçene kadar durulayın. Deterjan kalıntıları cilde zarar verebilir ve çamaşır suyu kıyafetlerinizi beyazlatabilir. İyice duruladığınızdan emin olun.

Klozetin sarılığını gidermek için amonyaklı cif kullanabilirsiniz. Amonyaklı cifi klozetin üzerine dökün. Ardından üzerine de bir miktar çamaşır suyu ilave edin. Bu şekilde 10 dakika bekleyin. Ardından klozeti bol sıcak suyla ovarak yıkayın. Ardından klozeti soğuk suyla bir kez daha durulayın.

Bu işlemden sonra klozetin bir süre kullanılmaması ve banyonun havalandırılması gerekir. Kapı ve pencereleri açarak banyoyu çamaşır kokusu tamamen yok olana kadar havalandırın.

İlk temizlikte klozetin etrafında kireç tabakası olabilir. Klozete kireç sökücü deterjan dökün ve lekeleri fırçalayın. Ardından sifonu çekin, lekeler gidecektir. Kireçler için tuz ruhu da kullanabilirsiniz.Fakat tuz ruhunu solumamaya dikkat edin.

Kimyasal malzemeler kullanmak istemiyorsanız temizlikte doğal ürünler de kullanabilirsiniz. Sprey şişesine sirke, karbonat ve su koyup klozeti bu karışımla da temizleyebilirsiniz. Sirke lekelerin giderilmesinde ve bakterilerin yok edilmesinde etkili bir üründür.

Temizliğin yanı sıra hoş koku sağlamak için tuvalet kokuları da kullanabilirsiniz. Klozet temizliği için klozet yüzeyine yapıştırılan, sifon içine atılan veya klozete asılan çeşitlerinden birini tercih edebilirsiniz.

Tuvalet Kokusu Nasıl Giderilir?

Tuvalet evdeki en kirli yerlerdendir ve iyi temizlenmezse kötü koku yayar. Tuvaletteki kötü kokuyu önlemek için klozet ve lavaboya yarım bardak karbonat, limon suyu veya sirke döküp bol suyla durulayın. Lavaboya kahve telvesi, ardından da kaynar su dökebilirsiniz. Banyonuzun bir köşesinde bir bardak karbonat ya da limon suyu bulundurmanız da kötü kokuyu engeller.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu