Sararan Perdeler Nasıl Temizlenir?

Perdeler kullanıma bağlı olarak zamanla sararmaya başlar. Doğru temizlik yöntemleri ile sararan perde kolayca temizlenebilir. 

Beyaz dantel perdelerin bembeyaz olması için, yıkama suyuna bir miktar diş temizleme tozu katılır.  Diş temizleme tozu, suda iyice karıştırılır, akabinde perdeler suya bastırılır. Daha sonra perdeler, duru su ile çalkalanır. Böylece sararan perdeler eski beyazlığına kavuşur.

Beyaz tül perdeler,  zamanla sararak renk değiştirebilir. Sararan perdeler, krem rengine dönüştürülerek kullanılabilir. Bunun için, önce sararan tüller yıkanır. Sonra perdeler, ıhlamur katılmış suda durulanır. Bu sayede, renk değişimi tamamlanır.

Narin yapıda olduklarından dantellerin temizliğinde doğal yöntemlerin tercih edilmesi tavsiye edilir. Böylece dantellerinizin ömrünü uzatabilirsiniz.

1 litre suya yarım çorba kaşığı çivit koyun. Danteli bu suda yıkayın. Ardından soğuk suyla durulayın ve kurutun. Aynı karışıma 1 çorba kaşığı limon suyu ekleyerek de kullanabilirsiniz.

Sararmış dantelleri içine bol tuz atılmış ılık suda 2-3 saat bekletin. Ardından soğuk suda durulayın.

1 litre sütü kaynatıp ılımaya bırakın. Ilıyan süte iki kesme şekeri atın. Ardından danteli sütte yıkayın, 2-3 saat tuzlu suda bekletin ve durulayın. Danteli nemliyken üzerine bir tülbent sererek ütüleyebilirsiniz.

Sıcak suya biraz sabun, biraz da tuz ekleyin. Sararmış dantelleri bu suda 2-3 saat bekletin. Ardından bol su ile durulayın.

Bu yöntemleri kullanılarak sararan perdelerdeki lekeler kolayca çıkarılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu