Sararan Yastıklar Nasıl Temizlenir?

Sağlıklı ve kaliteli bir uyku için yastık temizliği oldukça önemlidir. Özellikle yaz sıcaklarında ter, saçlardaki yağ ve kirler sebebiyle yastıklar daha çabuk kirlenir.

Mis gibi kokan bir yastığa başınızı koymanın verdiği rahatlama hissi paha biçilemez. Fakat yaz aylarında bu his biraz güçleşebiliyor. Yastıkları temiz tutmak zor olabiliyor. Yastıkları tertemiz tutabilmek ve mis gibi kokmalarını sağlayabilmek için doğru şekilde temizlemelisiniz.

Beyaz yastıkların temizliği diğer yastıklara oranla daha zordur. Çünkü daha kısa sürede kirlenirler. Bu yazımızda beyaz yastıkların nasıl temizleneceğini anlatacağız.

Malzemeler

  • 1 fincan oksijenli su
  • 1/2 su bardağı sirke
  • Çamaşır deterjanı

Uygulanışı

Çamaşır makinesini bol su alacak şekilde ayarlayın. Yastıklar çok su çekeceğinden bol suya ihtiyacınız olacak. Bu sebeple aynı anda çok fazla yastık yıkamaya çalışmayın. Gerekirse iki kere de yıkayın.

Makinanın kazan kısmına belirtilen ölçülerde oksijenli su ve sirke koyun. Oksijenli su doğal beyazlatıcıdır, sirke de kirleri gidermeye yarar.

Ardından yastıkları makinaya koyun ve makinanın deterjan kısmına belirtilen ölçüde deterjan ilave edin. Makinayı çalıştırın.

Çamaşır makinasından çıkardıktan sonra yastıkları varsa kurutma makinasında, yoksa balkonda kurutun. İyice kuruduklarından emin olmalısınız. Bol güneşli bir yerde, açık alanda kurutmak daha iyi olacaktır.

Yastığın nemli kalması bakterilerin üremesine sebep olur. Bu sebeple içinin ve dışının iyice kuruduğundan emin olmalısınız.

Not: Bu işlemi yalnızca beyaz yastıkların temizliğinde kullanmalısınız. Oksijenli su beyazlatıcı olduğundan, renkli yastıklarınızın rengini soldurur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu