Sararmış Danteller Nasıl Beyazlatılır?

Bir zamanlar ev dekorasyonunun gözde parçalarından olan danteller, eskisi kadar olmasa da dekorasyondaki yerini koruyor.

Danteller sehpa üzerinde, vitrinde, yatak ve yemek örtülerinde, hatta perdelerde kullanılmaktaydı. Günümüzde daha az kullanılır hale gelen dantellerden evinizde hâlâ bulunduruyorsanız bakımlarına çok özen göstermelisiniz. Belki de geleceğe kalacak olan danteller sizinkilerdir.

Dantel

Dantel Nasıl Temizlenir?

Narin yapıda olduklarından dantellerin temizliğinde doğal yöntemlerin tercih edilmesi tavsiye edilir. Böylece dantellerinizin ömrünü uzatabilirsiniz.

1 litre suya yarım çorba kaşığı çivit koyun. Danteli bu suda yıkayın. Ardından soğuk suyla durulayın ve kurutun. Aynı karışıma 1 çorba kaşığı limon suyu ekleyerek de kullanabilirsiniz.

Sararmış dantelleri içine bol tuz atılmış ılık suda 2-3 saat bekletin. Ardından soğuk suda durulayın.

1 litre sütü kaynatıp ılımaya bırakın. Ilıyan süte iki kesme şekeri atın. Ardından danteli sütte yıkayın, 2-3 saat tuzlu suda bekletin ve durulayın. Danteli nemliyken üzerine bir tülbent sererek ütüleyebilirsiniz.

Sıcak suya biraz sabun, biraz da tuz ekleyin. Sararmış dantelleri bu suda 2-3 saat bekletin. Ardından bol su ile durulayın.

Bu yöntemleri uygulayarak dantellerinizi temizleyebilir ve uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu