Sarımsağın Suyu Nasıl Çıkarılır?

Sarımsağın suyu nasıl çıkarılır? Soğanlı bir bitki türü olan sarımsağın içinde kokulu bir yağ bulunur. Çok faydalı bir bitki olan sarımsak suyu nasıl elde edilir?

Sarımsak Türk mutfağında sıkça kullanılan bir bitki. Üstelik şifa kaynağı. Suyunu çıkararak, keserek ya da ezerek kullanabilirsiniz. Sarımsağın suyunu çıkarmadan önce püf noktalarına değineceğiz.

Sarımsak Hakkında Bilgiler

  • Sarımsağı bıçakla kesmek yerine, ezerek kullanın. Böylece, tadı ve yoğunluğu artar. 
  • Küçük sarımsak dişleri, büyükler kadar keskin tada sahip olabilir. 
  • Sarımsak ve yağ karışımları, salata soslarında ve yemek servisinde sıkça kullanılır. Ancak, bu karışımın taze tüketilmesi gerekir. Hazırlanan karışım, en fazla yedi gün buzdolabında tutulmalıdır. Birkaç ay saklamak isterseniz, dondurmalısınız. Cam kavanoza karışımı koyun ve kavanozun yarısı kadar boşluk bırakın. Sıkıca kapatın ve birkaç ay buzdolabında dondurarak saklayın. 
  • Sarımsağı pişirerek kullanırsanız, keskin tadı azalır. Pişme süresi uzadıkça, verdiği tat da yumuşar. 
  • Sarımsağı sotelerken, çok yüksek sıcaklıkta, uzun süre tutmamaya özen gösterin. Çok çabuk kararır ve acı bir tat alır. 
  • Sarımsağı fırında pişirirken, bütün ve soyulmamış sarımsakların üzerine yağ gezdirin ve folyoyla örtün. 
  • Sarımsağı, çorba ve yemeklere lezzet katmak, et veya tavuğun tadını pekiştirmek, salata soslarını zenginleştirmek ve sarımsaklı ekmekler yapmak için kullanabilirsiniz. 
  • Sarımsağın daha çabuk ve kolay ezilmesini istiyorsanız cam kavanoz içinde buzdolabında saklayabilirsiniz.

Sarımsak nasıl saklanır? Sarımsak, serin ve nemsiz, iyi havalanan bir yerde, ışık almayacak şekilde muhafaza edilir. Ayrıca, öbür besinlerden de uzak tutulması gerekir. Bu sayede, 4-6 hafta bozulmadan kalabilir.

Sarımsağı kolay soymak için: Sarımsakları soyarken zorlanmamak için, sarımsaklar önce 5-6 dakika sıcak suda bekletilmeli, ardından parmaklar ile hafifçe sıkılmalıdır. Bu sayede sarımsaklar, kabuğundan kolayca sıyrılacaktır. Ayrıca, sarımsakları cam bir kavanozda ve buzdolabında saklamanız daha kolay ezilmesini sağlayacaktır.

Sarımsak Suyu

Sarımsak suyu için ilk önce 1 avuç kadar sarımsağın kabuğu soyulur. 1 su bardağı su cezveye alınarak kaynatılır. Su kaynadıktan sonra ocaktan alınarak ılımaya bırakılır. Su ilk sıcaklığını attıktan sonra 1 avuç kadar sarımsak kabuğu ılıyan suyun içine ilave edilir. Yaklaşık 8-10 dakika dinlendirilir.

Dinlenme süresi tamamlandıktan sonra sarımsak suyu içmek için hazır hale gelmiş demektir. Günde 4 su bardağı kadar sarımsak suyu tüketilebilir. Bu nedenle verilen ölçüler dört kat arttırılarak hazırlanabilir. Hazırlanan su buzdolabında ağzı kapalı bir şişede muhafaza edilebilir. Sarımsak çayı asla sıcak olarak içilmemelidir. Hatta ılık bile olmamalı, tamamen soğuk olmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu