Sarımsak Nasıl Ekilir?

Sarımsak, sahip olduğu antioksidan etki ile sağlık açısından oldukça yararlı olduğu gibi; bahçede ya da saksıda kolayca yetiştirilebiliyor.

Sarımsak ekmek için en ideal zaman, sonbahar aylarıdır. Eylül, ekim ya da kasım aylarında ekilen sarımsak, ilkbahar sonu ve yaz başlangıcında toplanır.

Sarımsak Nasıl Ekilir?

Sarımsak ekeceğiniz toprağın killi olması önemli olduğu gibi, saksınızın güneş alması da önemlidir. Yumru gelişimi gölgede yeteri düzeyde olmayacağı gibi, güneş alan bölgelere ekilen sarımsağın verimi çok daha fazla olur.

  1. Sarımsakları dişler halinde, kabuklarını soymadan ayırın.
  2. Ayırdığınız dişleri karbonatlı suda bir süre bekletin. Bu yöntem sarımsakta mantar oluşmasını engelleyecektir. Aynı zamanda büyük dişli sarımsakları seçmeniz, büyük dişli sarımsaklar elde etmenizi sağlayacaktır.
  3. Saksıya yerleştirdiğiniz killi toprağı kazın. 15-20 cm aralıklarla, her dişi ayrı bölgelere gömün.
  4. Sarımsak dişlerinin 6-7 cm derinliğinde olmasına dikkat edin.
  5. Sarımsakları toprağa ektikten sonra, toprağın üzerini kompost ile kapatın. Böylece soğuk havalarda toprak ısısını korumaya devam edecektir.
  6. Toprağın üstünü kapattıktan sonra, su dökün.Sarımsak Ekme

Sarımsağı ektikten sonra, 2-3 hafta içerisinde sarımsak filizlerinin büyümesi durur. Ancak toprağın iç kısmındaki yumruların gelişimi devam eder. Kış aylarında toprağı haftada 2-3 defa sulamanız yeterli olduğu gibi, ilkbahar aylarından itibaren haftada bir defa sulamanız yeterli olacaktır.

Eylül-ekim aylarında ektiğiniz sarımsakları, haziran-temmuz aylarında toplayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu