Sarkıt Tavan Lambası Nasıl Yapılır?

Dekoratif tavan lambaları, ev ya da ofisinizin havasını değiştireceği gibi, şık bir görünüm sağlar. Dekorasyonla uyumlu ve istediğiniz şekilde ışık yayan tavan lambalarını kolayca tasarlayabilirsiniz.

Sarkıt tavan lambaları, ev ve ofis dekorasyonunda sıklıkla kullanıldığı gibi, satın almak yerine zevkinize göre kendi tavan lambanızı yapabilirsiniz.

  1. Beyaz renkli ve iz bırakmayan yapıştırıcı, kenevir ipi ve lastik top ya da büyük bir balon kullanarak sarkıt tavan lambanızı yapmaya başlayabilirsiniz.
  2. Balon (dış yüzeyi sert olmalıdır)ya da plastik topun üzerinde ampulün girebileceği genişlikte küçük bir daire çizin. Dairenin üzerini kenevir ipi ile sararak boş bırakın.
  3. Beyaz yapıştırıcı, mısır nişastası ve ılık su kullanarak yapıştırıcı karışımını yoğun kıvama gelinceye kadar karıştırın.
  4. Sprey yemek yağı kullanarak, ampulün geçeceği büyüklükte çizdiğiniz dairenin üstünü kaplayın.
  5. Kenevir ipini yapıştırıcıya batırarak, top ya da balonun üzerinde istediğiniz gibi sarmaya başlayın. Sarma işlemi bittikten sonra, topun kuruması için bir gün bekleyin.
  6. İnce bir tel kullanarak, ampul soketi için yer oluşturun. Telin bir ucunu tavan lambanızın açık kısmına sabitleyin. Diğer ucunu ise deliğin öteki tarafına sabitleyin.
  7. Ampulü oluşturduğunuz sokete yerleştirin. Kablolar ile bağlantı kurun ya da bu işlem için bir elektrik ustasından yardım alın. İstediğiniz renklerle boyayabileceğiniz top ya da balon kullanarak yaptığınız sarkıt tavan lambanızı, güvenle kullanabilirsiniz.

Sarkıt tavan lambası yaparken, balon ya da plastik topun desenine ve büyüklüğüne dikkat etmeniz gerekir. Plastik top ya da balon yerine, renkli dayanıklı ince kağıtlar da kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu