Sebze türleri nelerdir?

Her sebzenin yeme ve pişirme şekli farklıdır. Yemek yapımında genellikle bazı sebzelerin yaprakları kullanılırken, bazı sebzelerin kök ve yumruları kullanır. 

Kök ve yumrularından yararlanılan sebzeler

Turp, patates, yer elması, kereviz, kuru soğan, pancar, havuç, arpacık soğan, kuru soğan ve şalgamın kök ve yumrularını yemeklerde kullanabilirsiniz.

Gövdesinden yararlanılan sebzeler

Pırasa, taze soğan, taze sarımsak, mantar, Brüksel lahanası ve semizotunun gövdesini ana yemek ya da garnitür hazırlarken kullanabilirsiniz.

Yapraklarından yararlanılan sebzeler

Kara lahana, lahana, ıspanak, ebegümeci, pazı, roka, kuzu kulağı, asma yaprağı, hindiba, marul, mor lahana, maydanoz, tere ve dereotu yaprakları en çok kullanılan sebzeler arasında yer alır. Tere, dereotu, maydanoz, marul ve mor lahana salatada tercih edilir. Lahana, pazı ve asma yaprağı çoğunlukla dolma yapımında kullanılıyor.

Meyvelerinden yararlanılan sebzeler

Kabak, taze barbunya, taze bakla, taze bezelye, domates, dolma biber, börülce, taze fasulye, yeşil biber, patlıcan, salatalık ve bamya özellikle yaz aylarında tercih edilir. Meyvelerinden yararlanılan bu sebzeler salata yapımında kullanıldığı gibi, zeytinyağlı olarak da hazırlanır.

Çiçeklerinden yararlanılan sebzeler

Çocukların çiçek yemeği olarak adlandırdıkları karnabahar, enginar ve brokolinin çiçekleri yemek yapımında kullanılır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. bumudur? sebzeler bukadar yani! bravo. benm evimde bile daha fazla sebze vardır eminim. ilgi çekmek istiyorsanız dünyaca tüm sebzeleri yazın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu