Sebze ve meyveler neden kurulanmalıdır?

Sebze ve meyveler üretim aşamasında üzerlerindeki bakteri ve kimyasallardan tam olarak arındırılamazlar. Bu nedenle, besinleri bu zararlı maddelerden arındırmak için çok iyi yıkamak gerekir. Yıkama işleminin akabinde yapılması gereken diğer bir önemli nokta ise, kurulamadır. 

Yıkandıktan sonra yiyeceklerin üzerinde kalan su kalıntıları, yine besinlerin dışındaki çeşitli bakterileri de içerisinde barındırır. Besinler kurulandığı zaman ise, zararlı maddelerden büyük ölçüde uzaklaştırılmış olur.

Dolapta saklanan besinler, nemli olduklarında çürüme süresi hızlanacaktır. Kurulanarak ortamdaki nemin azaltılması, besinin de dayanıklılığını arttıracaktır.

Yıkama işleminden hemen sonra tüketilecek olan yiyecekler de besinin öz suyuna karışıp lezzetin azalmasını önlemek için de besinler, su kalıntılarından arındırılmalıdır.

Meyve ve sebzeleri kurutmak için çeşitli yöntemler vardır. Bunlardan biri sebze kurutucularıdır. Sebze kurutucuları bu ihtiyaca yönelik üretilmiş, oldukça pratik ve kullanışlı ürünlerdir. Sebze kurutucu satın alırken bilindik markalar tercih edilmelidir. Zararlı hammaddelerden üretilen kurutucular tercih edilmemelidir. Sebze kurutucusu dışında, yıkanan meyve ya da sebzeler, temiz kuru bir bez üzerinde birkaç dakika bekletilebilir.

Kurulama işleminde kâğıt havlu kullanmanız gerekiyorsa, bunun çevreye olan zararını bir kez daha düşünmelisiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu