Sebzeler neye göre seçilmeli?

Şehirleşme hayatı, sebzelerin tarlalardan evlere olan yolculuğunun da bir hayli uzamasına sebep olmakta. Öyle ki; artık marketlere ulaşması bile oldukça uzun bir yolculuktan dönüşüyorlar geldi. Hal böyle olunca solmaları, besin değerlerini kaybetmeleri de kaçınılmaza oluyor. Üreticiler sebzelerin raflardaki ömrünün uzaması, normalden daha uzun süre göze hoş görünmesini, hızlı üretim sağlamak amacıyla koruyucu madde ya da büyüme hormonu gibi doğal olmayan yöntemler kullanılabiliyor. Sebzelerin sağlıklı olanlarını anlamanın yöntemleri vardır.

Sebze alınırken paketli veya etiketlenmiş olarak satılanlar tercih edilmelidir. Çünkü kimin ne şekilde ürettiği açıkça bellidir. Özellikle mantar gibi tehlike arz edebilecek sebzeler söz konusu olduğunda bu detay daha fazla önem kazanıyor. Etiketlenmemiş sebzelerinse dış görünüşü aslında tazeliği ve içeriği konusunda ipuçları verir. Bu ipuçlarından bazıları şunlardır;

Her sebze türünün standart rengi ve şekli vardır. Bu standartları dışında olan sebzelerin sağlıksız olması kaçınılmaz salatalik domatesbir gerçektir. Orantılı olarak şekil almış olmaları sağlıklı olduklarını söyler. Herhangi yerinde anormal bir çıkıntılar bulunan sebzeler tercih edilmemelidir. Sap kısımları kurumuş ya da sararmış değil yeşil ve taze görünümlü olması, sebzenin taze olduğu mesajını verir. Sebzenin kendi rengi de canlı olmalı. Yumuşaklıkları ise sebzenin türüne göre değişkenlik gösterir. Örneğin domatesin çok sert olması, raf ömrünün uzaması için erken koparıldığı mesajını verirken, biberin sert olması taze olduğu anlamına gelir. Yumuşaklık derecesini sebzenin türüne göre gözlemleyip, belirlenmelidir. Tüketiciye sebzelerin sağlıklı olduğu konusunda bir diğer ipucu veren nokta ise kokularıdır. Sebzeden ne kadar yoğun kendi kokusu gelirse o kadar sağlıklı olduğu kesindir.

Ayrıca mevsimi olmayan sebzeler doğal ortamda yetişmemiştir. Dolayısıyla mevsimi olmadığı halde satılan sebzelerin tüketilmemesi gerekir. Bu gibi durumlar için, sebzeyi mevsiminde alınarak konserve haline getirilip diğer mevsimler için hazırlık yapılabilir.

Sebze alışverişinizi dikkatli yaparak daha lezzetli ve sağlıklı yemekler hazırlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu