Sehpaları bank olarak değerlendirmek

Uzunca bir sehpayı, evde bir koltuğun, yatağın önünde veya antrede kullanılabilecek banka çevirmek mümkün.

Belli ürünleri biraz emek, biraz masrafla bambaşka bir hale büründürmenin ve farklı tasarımlar elde etmenin ardı arkası kesilmiyor. Bu yazımızda da bir sehpanın nasıl bir bank haline getirilebileceğinden bahsedeceğiz.

Nasıl yapılır?

Öncelikle, sehpayı banka dönüştürmede kullanacağınız kumaşı seçin. Bu noktada, koton veya koltuk şallarını tercih edebilirsiniz. Yeter ki, kullanacağız kumaşın rengi ve deseni, dekorasyonun bütünüyle uyum göstersin.

Ardından, marangozda sehpa ölçüsünde 1,5 cm’lik kontrplak tabla ve bir de döşeme süngeri kestirin. Süngerin, yüksek yoğunlukta ve kontrplakla aynı ölçüde olmasına dikkat edin. Döşeme süngerini, düz bir alana yerleştirin ve üzerini dolgu elyafı ile kaplayın.

Bu noktadan sonra yapılacak işlemlerde biraz daha fazla dikkatli davranmanız gerekecek.

İlk olarak, önceden satın aldığınız kumaşı (evde kullanmadığınız kumaş parçalarından da faydalanabilirsiniz. Genişliği yetmezse, iki ya da daha fazla kumaş parçasını bir araya getirebilirsiniz) yer serin. Süngeri ve kontrplağı, kumaş üzerine tam ortalayarak yerleştirin. Ardından, uzun kenarlardan başlayarak, kumaşı zımbalayın. Bu işlemi yaparken yüzeyde herhangi bir potluk kalmamasına özen gösterin.

Son işlem olarak, yaptığınız bu kumaş tablayı sehpanıza vidalayın.

Dilerseniz, sehpanızın ayaklarını da sprey boya yardımı ile boyayabilirsiniz. Oluşturduğunuz yeni bankı, boyutu küçük ise, bir koltuğun önünde puf olarak kullanabilir; boyutu büyük ise, antreye yerleştirip ayakkabılarınızı giyip çıkarırken oturabileceğiniz bir ev ürünü olarak değerlendirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu