Şeker Yerine Hurma Kullanmak – Hurma Suyu Nasıl Yapılır?

Şeker yerine hurma kullanarak şekerin zararlı etkilerinden kaçınabilirsiniz. Şekerin sağlığa zararları hakkında bilinçlendikçe alternatif aramaya başladık. Alternatiflerin başında hurma geliyor.

Şekere alternatif arıyorsanız aklınızın bir köşesinde hurma da bulunmalı. Hurmayı ister toz haline getirerek isterseniz sıvı halde kullanabilirsiniz. Onlar nasıl yapılıyor diye merak ediyorsanız, cevabı yazıda.

Şeker Yerine Hurma

Hurma Tozu Nasıl Yapılır?

Olgunlaşmamış taze hurma yıkanarak kabukları soyulup güneş gören yerde sap kısımlarından iplere asılarak kurutulur. Belirli zaman aralığında kuruyan bu hurmalar havanda dövme yöntemiyle veya mutfak robotlarıyla çekilerek toz haline getirilir. Toz haline getirilen bu meyveyi şeker alternatifi tatlılarda kullanabilirsiniz.

Hurma Suyu Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

  • Yarım kilo hurma,
  • Bir adet taze limon,
  • Bir miktar su

Yapılışı:

Hurmaları yıkayın. Daha sonra hurmaları geniş bir kaba koyun, kaba da yarım parmak üzerine çıkacak kadar su ekleyin. Bu şekilde yaklaşık iki saat kadar bekletin.

Ardından suyu süzün ve iki saat suda bekleyerek iyice şişmiş olan hurmaların çekirdeklerini çıkarın. Tüm hurmaların çekirdeklerini çıkardıktan sonra hurmaları derin bir kaba koyun.

Şeker Yerine Hurma

Hurmaların üzerine bir litre ılık su koyun ve içerisine bir adet limonu iyice sıkın. En az 4 saat boyunca hurmaları bekletin. Daha sonra hurmalar ile suyu bir blendera yardımı ile inceltin. Karışımınızı bir tülbent yardımı ile süzerek elde edilen şurubu ağzını sıkıca kapatabileceğiniz bir kap içerisine koyarak buzdolabında saklayın.

Şeker yerine hurma kullanarak yapacağınız tarifler için şimdiden kolay gelsin, afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu