Şekersiz Reçel Tarifi – Şekersiz Reçel Bozulur mu?

Şekersiz reçel yapmak istiyor fakat bu işin püf noktasını mı merak ediyorsunuz? Cevaplar bu yazıda. İşte enfes şekersiz reçel tarifimiz.

Reçel seviyor fakat o kadar şeker tüketmek istemiyorsanız şeker kullanmak zorunda olmadığınızı hatırlatmak istiyoruz. Evet, şeker reçel mümkün. Meyveleri doğru yöntemle tatlandırarak enfes reçeller yapabilirsiniz. Lafı uzatmadan tarife geçelim.

Evde Şekersiz Reçel Tarifi

Tarfimizinden bir kavanoz reçel elde edebilirsiniz. Bir kavanoz reçel için şu malzemeler gerekiyor:

  • Bir kilo çekirdekleri çıkarılmış ve çok sulu olmayan meyve (hangi reçeli yapacaksanız o meyveyi seçin)
  • 2 su bardağı elma suyu
  • Bir çay kaşığı kadar limon tuzu
  • 3 yemek kaşığı kadar organik pekmez
Şekersiz reçel

Yapılışı

Tencereye elma suyunu koyun. Rengi kahverengileşinceye kadar yavaş yavaş pişirin. Bu işlem sabır istiyor. Elma suyu ne kadar yavaş kaynarsa reçel o kadar lezzetli olacaktır. Onun için hiç acele etmeyin. Elma suyunun da organik olduğundan emin olun. Dilerseniz elma suyunu kendiniz evde yapabilirsiniz.

Elma suyu gerekli kahverengiliğe ulaşınca tencereye reçelini yapacağınız meyveleri ekleyin. Meyvelerin çekirdeği varsa çıkarın ve iyice temizleyin. Elma suyu ile meyveleri yavaş yavaş kaynatmaya devam edin. Bu arada tencereye pekmez ve limon tuzunu ilave edin.

Karışım akışkan bir reçel kıvamına geldiğince tencerenin altını kapatın. Tencereyi soğuması için bırakın. Soğuyan reçeli cam kavanoza alın ve serin, karanlık bir yerde muhafaza edin.

Şekersiz Reçel Bozulur mu?

Diğer reçeller gibi şekersiz reçel de eğer doğru yapılmadıysa bozulabilir. Yeterince kaynamayan reçel bozulur. Cam kavanozun kapağını açık bırakırsanız reçel hava aldığı için zamanla küflenebilir. Reçeli koyduğunuz kavanoz tamamen kuru olmalıdır. Bu reçelde şekerlenme gibi bir sorun yaşamazsınız. Tarifi tam ve doğru şekilde uygularsanız reçelinizi güvenle muhafaza edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu