Semizotu Nasıl Temizlenir?

Toprakta yetişen bir sebze olduğu için kullanmadan önce semizotu ayıklamak önemlidir. 

Semizotugiller familyasından bir bitki olan semizotu bitkisinin kökeni Hindistan ve Ortadoğu’dur. Semizotunun yaprakları salata ya da yemeklerde kullanılır.

Yaprakları açık yeşil ile koyu yeşil arasında değişir. Salata yapılarak ya da pişirilerek tüketilebilir. Faydalı ve lezzetli bir bitki olan semizotu, yoğurtla meze olarak ya da salatalarda ve zeytinyağlı yemeklerde kullanılmaktadır.

Oldukça düşük kalorili bir sebze olan semizotu C ve A vitamini açısından zengindir. Düşük kalorili olması sebebiyle diyet menülerinde yer alır. Yüksek lif oranı içerir.

Semizotu saksıda da yetiştirilebilir. Organik maddece zengin topraklarda gelişim gösterir. Ocak- Şubat aylarında ekildiğinde, ilkbaharda hasat edilir. Tohumlar toprağın 1-2 santimetre altına ekilmeli, toprak ara sıra havalandırılmalıdır.

Semizotu Ayıklamak İçin Öneriler

Semizotu toprağa gömülü şekilde yetişmektedir. Bu sebeple pazardan alındıktan sonra iyice temizlenmesi gerekir.

  • Semizotu ayıklamak için önce topraklı kök kısmı koparılmalıdır.
  • Genişçe bir kaba ılık su ve sirke ekleyin. Semizotunun yapraklı kısımlarını on dakika kadar suda bekletin. Sirke mikrobun arınmasına yardımcı olur.
  • On dakika bekledikten sonra semizotlarını süzgece direkt koymayın.
  • Semizotlarını elinizle alarak süzgece yerleştirin.
  • Topraklı kabı yıkayın ve kaba su ilave edin.
  • Ardından semizotunu temiz suyun içerisine koyun. Bu işlemi su topraktan arınıncaya kadar tekrarlayın.
  • Semizotunun gövde kısımları da yenmektedir. Dilerseniz yaprakları ayırabileceğiniz gibi gövdesini de kullanabilirsiniz.

Semizotunu küçük parçalara ayırırken bıçak kullanmamanız önerilir. Bunun yanı sıra semizotunu taze tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu