Seramik Dekorasyon

Seramik dekorasyon öğeleri genellikle banyo, wc, mutfak gibi ıslak zeminlerde kullanılmakla birlikte, artık oturma alanları ya da teras gibi yaşam alanlarında da kullanılmaktadır.

Bir dekorasyon öğesi olarak seramik karolar kullanmayı tercih ettiyseniz seramiklerin bakımını düzenli olarak yapmalısınız. Şık görüntüsünü sürdürebilmesi için seramik karoların temizliğine özen gösterilmelidir.

Seramik kaplama alırken yüzde 100 porselen karodan üretildiğine emin olun. Seramik kaplama sudan etkilememe özelliğine sahip olmalıdır. Seramikte porozite özelliği aranmalıdır. Bu özelliği sayesinde seramik kaplamalar kimyasal maddelere ve lekelere karşı dayanıklı olurlar.

Kullanılan seramik kaplamanın sıcak ve soğuk havalara dayanıklı olması gerekir. Kaplamaların elektriğe karşı yalıtkan olması gerekir. Aşırı kullanıma karşı dayanıklı olması ve kolay temizlenebilir olması da seramiklerde bulunması gereken diğer özelliklerdendir.

Seramik Çeşitleri

Duvar ya da zemini seramik ile kaplamayı düşünüyorsanız, döşeme seçmeden önce seramik çeşitleri ile ilgili bilgilere göz atın.

Beyaz Killi Seramik

Bahçe, havuz ve teras gibi dış mekanlar için uygundur. Mutfak ve banyo için pek tercih edilmez. Döşeme sonrasında arada oldukça az bir boşluk bırakır. Renk seçeneği fazla olan bu seramik çeşidi oldukça dayanıklıdır.

Kırmızı (Terracotta) Killi Seramik

Rengini kullanılan kilin renginden alır. Kil parçaları ilk olarak güneşte kurutulur. Kuruyan killer fırınlanır. Kırmızı killi seramik çok dayanıklı değildir.

Porselen Karolar

Bahçe, balkon ve teras gibi dış mekanlar için uygundur. Doğal taş görüntüsüne sahiptir. Kilin kalitesi yüksek olduğu için bu karolar suya dayanıklıdır ve aşınmaz.

Taçoacağı Karoları

Cilalı ve cilasız olarak kullanılır. Bu karolar doğal kil çıkarma yöntemiyle elde edilir. Koyu kırmızı rengi genelde tercih edilse de, gri ve kahverengi de mevcuttur.

Evinizi seramikle nasıl döşeyebilirsiniz?

Evinizin duvar ya da zeminini seramikle kaplamadan önce, döşemeyle ilgili olarak işinize yarayabilecek önerileri okuyun… Evinizin zemin ve duvarını seramikle kaplamak için çimento ya da karo yapıştırıcılar kullanabilirsiniz. Yapışmasının kolay olması nedeniyle karo yapıştırıcılar, günümüzde daha çok tercih ediliyor. Bunun yanı sıra, işçilikten ve malzemeden tasarruf sayması da tercih edilmesinin diğer önemli etkenlerindendir.

Döşeme yapmadan önce

  • İşe başlamadan önce, kendinize neyi nasıl yapacağınıza dair bir plan hazırlayın. Zemini seramikle döşemeye başlamadan önce, kırık ya da bozulmuş yüzeyleri çimento harcı ile düzenleyin.
  • Seramik karoları, üç – beş mm. derzli döşemeye özen gösterin. Döşemenin düzgün olmasını istiyorsanız, eşit aralıklı döşeme yapmak için, + şeklinde malzeme ( derz artısı ) kullanmaya çalışın.
  • Seramikleri yapıştırmak için, karoya uygun bir yapıştırıcı kullanın. Kireç kullanmamaya özen gösterin.
  • Seramik döşeyeceğiniz yerin, 10 C’nin üstünde sıcaklığı olmalıdır.

Seramik Döşeme

Seramiği yapıştıracağınız yerin üzerine mala sürün. Tüm zeminde malanın aynı kalınlıkta olmasına özen gösterin. Karolar arasına derz aralığı bırakarak, yapıştırın. Yerler kuruduktan sonra dolgu malzemesi ile araları doldurun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu