Seramik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Seramik alırken nelere dikkat etmelisiniz? Seramik uygulanırken püf noktaları nelerdir? Seramik bakımı nasıl olmalıdır? Ege Seramik, bu soruların hepsine yanıt veriyor.

Seramik alırken nelere dikkat etmelisiniz? Seramik uygulanırken püf noktaları nelerdir? Seramik bakımı nasıl olmalıdır? Ege Seramik, bu soruların hepsine yanıt veriyor.

Düzenli temizlik, yer karosu döşeli mekanların ilk günkü ve güzel görünümlü kalmasını sağlamanın en kolay yoludur.

Temizlik için ılık su kullanarak aşağıdaki beş maddeyi uygulamanız önemlidir.

 • Belli aralıklarla seramik karo döşeli zemininizi süpürge veya elektrik süpürgesi ile süpürünüz.
 • Döşeli alanı ılık su içine bir miktar ev temizlik deterjanı kattıktan sonra yüzeyi siliniz.
 • İyi bir sonuç almak için ıslak olarak sildiğiniz yüzeyi durulamadan önce 5-10 dakika bekletin.
 • Paspas yardımıyla yüzeyi ıslatınız. İnatçı kir ve lekeler için gerekli olursa naylon uçlu fırça ile ovalayınız.
 • Titizlikle yüzeydeki kirleri ortamdan giderene kadar temiz su ile durulayınız.

Yer Karoları Uygulama Önerileri: Yer karoları, iç ve dış mekanların zemin ve duvarlarınsa rahatlıkla uygulanabilinir. Döşeme yapılacak mekandaki kullanım amacı dikkate alınmalıdır. Kullanım yoğunluğu ve etkileri dikkate alınarak, aşınmaya karşı dayanıklılık derecelerine teknik gerekliliklerin karşılanması ve uygun sırlı granit seramik seçilmelidir.

Düzgün bir görünüm sağlanması için seramik karoların asgari 3 mm derz aralığı uygulama esnasında, hazır yapıştırıcı ile uygulanması tavsiye edilir. Bunun dışında harç ile yapılan derz uygulamasında, hazır uygulamalarda kesinlikle kireç kullanılmamalıdır. Karoların uygulama sonrası nemli bez veya sünger ile silinmesi harç ve derz dolgu maddesinin donup yüzeyde kalmasını önleyecektir.

Seramik Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler: Ege Seramik, seramik seçiminde ürünlerin teknik ve estetik özelliklerinin dikkate alınması gerektiğini belirtiyor. Zeminin hangi amaçla kullanılacağı müşteri tarafından satıcıya bildirilmelidir.

Mat veya parlak yer seramiği seçimlerinde estetik beğeniler ön plandadır. Ancak mat yüzeyler, aşınmaya karşı parlak yüzeylerden daha dayanıklıdır.

Sırlı yer ve duvar seramiklerinde leke oluşumu daha azdır ve parlak sırlı yüzeyler, daha kolay temizlenir.
Seramikler, döşenmeden önce kutular üzerindeki üretim tarihleri kontrol edilmeli, farklı üretim tarihlerine ait seramikler varsa, döşenmeden önce ayrılmalıdır. Aynı üretim tarihine ait seramikler, aynı mekana döşenmelidir.

Seramik Döşemeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Seramik karolar, döşenmeden önce; ürünün ambalaj üzerindeki isim, renk, ebat (caliber), renk tonu, kalite işaretlerine ve fon+dekor uyumuna dikkat edilmelidir.
 • Seramik markalı ürün alırken, aynı boyut, renk tonu ve lotta olmasına dikkat edin.
 • Ustaların sertifikalı döşeyiciler olmasına dikkat edilmelidir.
 • Ustanızı, seramikleri kutu üzerindeki döşeme talimatına uygun olarak döşemesi konusunda uyarınız.
 • Uygulama yapılacak yüzey önceden dikkatli bir şekilde kontrol edilmeli, seramiklerin döşeneceği yüzeydeki toz, kum, yağ, inşaat parçaları vs. temizlenmelidir.
 • Sıcak su hatlarına yakın bölgelerde farklı genleşmelerin sebep olabileceği çatlamaları önlemek amacıya izolasyon tedbirleri alınmalıdır.
 • Uygulama için kullanılacak mekan, yüzey ve fonksiyon düşünülerek seramik yapıştırıcısı seçilmelidir ve derz dolgu malzemesi ile yapılmalıdır.
 • Seramikler döşenirken derz yapımı için seramik arasında uygun boşluğun bırakılması gerekir.
 • Derz boşlukları 3 mm’den az olmamak üzere, seramik ebat ve zemin büyüklüğüne göre 8 mm’ye kadar bırakılabilir. Bazı ürünlere ait kutulardaki etiketlerde, derz boşluğu özellikle belirtilmiştir. Bu tip ürünlerin döşenmesinde derz boşluğunun belirtilen değerden küçük olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Esnetik görünüm açısından yüzeyleri düz olmayan rölyefli seramiklerde derz malzemesinin girintili ve rölyefli seramik kenarlarına taşmamasına özen gösteriniz.
 • Derz malzemesi artıkları uygulamadan sonra, malzemeyi üreten firmanın talimatı doğrultusunda hemen temizlenmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu