Seramikte Bulunması Gereken Özellikler

Seramik, özellikle banyo, wc, mutfak gibi ıslak zeminlerde kir ve su tutmama özelliği sebebiyle tercih edilen bir malzemedir. 

Yer ya da duvarlarınızda seramik kaplama tercih ettiyseniz, seramiklerinizin bakımını düzenli olarak yapmalısınız. Böylece hem evinizde hijyen sağlamış olursunuz, hem de seramiklerinizi uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Banyo, mutfak, bahçe duvar ve zemin döşemelerinde kullanabileceğiniz seramik kaplamalarda bulunması gereken özellikler şunlardır:

  • Seramik kaplamaların mümkünse, yüzde 100 porselen karodan üretilmesi gerekir.
  • Döşenen seramiğin ev içinde meydana gelebilecek bardak devrilmesi, bahçeyi etkileyecek yağmur sularına karşı düşük su emme özelliğinin bulunması gerekir.
  • Seramikte porozite özelliği aranmalıdır. Bu özelliği sayesinde seramik kaplamalar kimyasal maddelere ve lekelere karşı dayanıklı olurlar.
  • Özellikle bahçede kullanılan kaplamalarda ısı önemli bir sorundur. Kullandığınız kaplamanın yazın aşırı sıcaklara, kışın soğuk havaya dayanıklı olması gerekir. Seçtiğiniz karonun mevsimsel hava değişimine karşı dayanıklı olmasına özen gösterin.
  • Kaplamaların elektriğe karşı yalıtkan olması gerekir.
  • Aşırı kullanıma karşı dayanıklı olması ve kolay temizlenebilir olması da seramiklerde bulunması gereken diğer özelliklerdendir.

Seramikler sert, gevrek ve kırılgan malzemelerdir. Doğru ürün tercih edilmesi ile seramiklerinizi uzun süre kullanabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu