Shabby Chic Dekorasyon

Eski püskü (shabby) ve şık (chic) kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşan shabby chic dekorasyon, nostaljik bir şıklık vaat ediyor.

A Beach Cottage
Görsel: A Beach Cottage

Shabby Chic trendi 80’li yılların sonunda moda tasarımcısı Rachel Ashwell bu kavramı kullanmasıyla başladı. Bu dekorasyonda nostaljik ürünler ön plana çıkıyor. Örneğin ninelerimizin evindeki eşyaların modern mekanlara taşınması anlamına geliyor.

rigby & mac
Görsel: Rigby & Mac

Shabby Chic dekorasyonda kullanılmış, yıpranmış eşyaların kullanılması söz konusu. Shabby chic trendine “cottage” adı da verilmektedir. Bu dekorasyonda beyaz renk çok kullanılıyor. Bunun yanı sıra çiçek desenleri, mavi, yeşil, pembe renkler de sıklıkla kullanılıyor.

Eclectic Home Office
Görsel: Eclectic Home Office

Elinizin altındaki eski eşyaları beyaza boyayıp çiçek desenleri çizerek çok hoş bir shabby chic uygulaması yapabilirsiniz. Böylece eski eşyaları da değerlendirmiş olursunuz. Pastel renkleri seviyorsanız ve romantik tarz size çekici geliyorsa shabby chic tam da size göre.

Dustylu
Görsel: Dustylu

Renkler ve desenlerin yanı sıra danteller, kilimler, sehpalar ve tepsiler de bu tarzda önemli bir yere sahip. Shabby chic trendinde aksesuarlar daha çok ön plana çıkıyor.

The Virginia House
Görsel: The Virginia House

Shabby Chic Dekorasyonun Özellikleri

  • Beyaz ve ona eşlik eden pastel tonlar.
  • Mobilyalarda eskitilmiş yüzeyler.
  • Fransız kumaşlar ve bunun yanı sıra pamuklu ve keten kumaşlar.
  • Açık raflı dolaplar.
  • Çiçek ve özellikle gül deseni.
  • Kristal taşlı avizeler.
Honey Bee Interiors
Görsel: Honey Bee Interiors

Vintage, country ve provence stillerini anımsatan shabby chic’te şık detaylar kendini hissettirir.  Sadece aksesuarlarla bile evinizde shabby chic stilinde bir atmosfer yaratabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu