Shaggy Halı Nasıl Temizlenir?

Estetik görünümleri sebebiyle çokça tercih edilen şagi (shaggy) halılar temizlemesi zor olan tekstil ürünlerindendir.

Havalar ısınıyor, bahar temizliği vakti de geldi. Evlerde en fazla kirlenen ve dolayısıyla en çok temizliğe ihtiyaç duyan eşyalarda biri de halılardır.

Sürekli toza ve çeşitli etkilere maruz kalan halılar tüm bir yıl boyunca en fazla kirlenen eşyalardandır. Bahar temizliği yapılırken halılar da ihmal edilmemelidir.

Şagi halıların içinde biriken toz, saç teli vs. gibi kirleri temizlemesi hayli zordur. Halının dibine ulaşmanın zorluğu bu halının temizliğini güçleştirmektedir. Yine aynı sebeple şagi halıları temiz tutmak da zordur. Şagi halıların doğru yöntemlerle ve düzenli olarak temizlenmeleri gerekir.

Halı

Adım Adım Şagi Halı Temizliği

Halıyı çırpın. Şagi halıların temizliğinde en pratik yöntem halıyı çırpmaktır. İnce bir çubuk yardımıyla halıyı iyice çırpın. Böylece diplerde biriken kirler dökülecektir. Ardından dişleri sert olmayan bir fırça yardımıyla halıyı dikkatlice fırçalayın. Fırçanın yanı sıra gırgırla da temizleyebilirsiniz.

Mop kullanın. Diğer bir etkili yöntem de moptur. Çok ıslak olmayan nemli bir mop ile halı üzerinde saç ve tozları alabilirsiniz. Sonrasında halıyı arap sabunlu ve sıvı sabunlu su ile silebilirsiniz. Halının ince tüylerinin zarar görmemesi için durulamanız önerilmez.

Temizleme firmalarından yardım alabilirsiniz. Çırpmak ve mop kullanmak halınızı geçici bir süreyle temizlemenizi sağlar. Bu firmalar halınızı toz alma makinesiyle temizleyip bütün kirlerden arındırır. Eğer halınız büyükse bu firmalardan yardım alabilirsiniz.

Halı Seçimi

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şagi halılar kesinlikle makinede yıkanmamalıdır. Çamaşır makinesi halıları yıpratır ve halının yapısını bozar. Bu sebeple şagi halının temizliğinde çamaşır makinesi kullanılmamalıdır.

Doğru malzemeleri ve uygun yöntemi seçerek halılarınızda hijyen sağlayabilirsiniz. Bu yöntemleri kullanarak shaggy halıları temizleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu