Sıcak Banyolar İçin Havlupan Önerileri

Isıtılması ihmal edilen yerlerin başında gelen banyolar, işlevsel olduğu kadar dekoratif de olan havlupanlar ile sıcacık ısıtılabilir.

Özellikle soğuk kış günlerinde soğuk bir banyoda duş alma fikri pek hoş görünmüyor. Fakat doğru havlupan (banyo radyatörü) ile iyice ısıtılmış banyo, keyif için bire birdir.

Kış aylarında banyo ısıtması sorun olabilmektedir. Rutubet oluşmaması sebebiyle sürekli havalandırılması gereken banyolar sürekli soğuk olmaktadır. Bu sebeple de kullanım zorluğu yaşamamak için banyoların ısıtma sorununa çözüm üretmek gerekiyor.

Banyonuzdaki havlupan yeterli çalışmıyorsa da ısı kaybı oluşur. Havlupanın doğru çalıştığından emin olun. Eğer banyonuzda havlupan yoksa yaptırmayı düşünebilirsiniz. Bunun yanı sıra banyonuza asla elektrikli ısıtıcı ya da taşınabilir soba koymamalısınız. Bu ısıtıcılar suyla temaslarıyla ölümcül riskler taşımaktadırlar. Devrilerek yangına da sebep olabilirler.

Banyo ısıtmasında genellikle havlupan kullanılmaktadır. Fakat havlupan bozuksa ya da eskiyse banyoyu yeterli şekilde ısıtamayabilir. Bu durumda radyatörü yenilemeniz gerekir.

Havlupan Modelleri

1. Klasik beyaz model, duvarda zarif görünüyor.

Chelsea Atelier Architect, PC
Görsel: Chelsea Atelier Architect, PC

2. Büyük havluları kurutmak için ideal bir model.

Inspired Design Ltd
Görsel: Inspired Design Ltd

3. Küçük banyolarda yerden tasarruf etmek için ideal bir tasarım.

Moon Design + Build
Görsel: Moon Design + Build

4. Gömme tasarım, hem yerden tasarruf sağlıyor, hem alan açıyor.

Celia James
Görsel: Celia James

5. Klasik sevenler için ideal bir tasarım.

Hughes Studio Architects
Görsel: Hughes Studio Architects

6. Hem klasiği hem moderni içinde barındıran model.

Interior Therapy
Görsel: Interior Therapy

Banyo ısıtmasında kesinlikle elektrikli ısıtıcı veya taşınabilir soba kullanılmamalıdır. Banyoda su ve nem olması sebebiyle bu tip ürünler elektrik çarpması riski taşımaktadır.

Banyo Nasıl Isıtılır?

Kış aylarında banyonun soğuk olmaması için banyonuzda pratik önlemler alabilirsiniz.

Özellikle soğuk kış günlerinde soğuk bir banyoda duş alma fikri kulağa pek hoş gelmemektedir. Bunun için alınabilecek bazı pratik önlemler vardır.

Öncelikle banyo pencerenizin hava geçirip geçirmediğinden emin olun. Elinizle kontrol edebilirsiniz. Eğer pencereniz hava geçiriyorsa bir bant ya da yalıtım süngeriyle hava geçişini engellemeniz gerekir. Eğer çatlaklar varsa silikonla doldurabilirsiniz.

Banyo zeminleri genellikle seramik, fayans kaplıdır ve buralar soğuk olurlar. Çıplak ayakla basmanız durumunda soğukla doğrudan temas kurmuş olursunuz. Bunu engellemek için yere kalın bir paspas sarmanız gerekir. Bastığınız kısımları kaplayacak büyüklükte olması yeterlidir. Dilerden yerden ısıtma sistemi de kurdurabilirsiniz.

Kışın banyoyu ısıtmak için sıcak su uzun süre açık bırakılabiliyor. Bu, gereksiz su tüketimi anlamına gelir. Duş başlığınızı tasarruflu bir modelde seçebilirsiniz. Bunun yanı sıra banyonuzun sıcak olması da bu sorunu ortadan kaldıracaktır.

Türkiye’de henüz çok yaygın olmayan, fakat kızılötesi teknolojili lambaları da banyonuzu ısıtmak için kullanabilirsiniz. Bu lambalar banyonuzu hem aydınlatıp hem de ısıtabiliyor.

Banyonuzu hem yenilemek hem de ısıtmak ister misiniz? Bunun için ısı yalıtımı sağlayan boyalardan faydalanabilirsiniz. Banyodaki ısıyı koruyup, rutubeti engelleyen bu boyalar, banyonuzu yenilerken ısıtacak da.

Banyonuzdaki havlupan yeterli çalışmıyorsa da ısı kaybı oluşur. Havlupanın doğru çalıştığından emin olun. Eğer banyonuzda havlupan yoksa yaptırmayı düşünebilirsiniz. Bunun yanı sıra banyonuza asla elektrikli ısıtıcı ya da taşınabilir soba koymamalısınız. Bu ısıtıcılar suyla temaslarıyla ölümcül riskler taşımaktadırlar. Devrilerek yangına da sebep olabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu