Şık bir sofra kurmak için bilmeniz gerekenler

Küçük dokunuşlarla şık bir masa hazırlayabilirsiniz.

Şık bir masa hazırlamak istiyorsanız, ilk olarak, masanızda hangi yemek, çatal bıçak ve bardak takımını kullanacağınıza karar vermeniz gereklidir.

Masanızın üzerine tabaklarınızı yerleştirirken, en alta suplanızı koymalısınız. Suplanızın üzerine ana yemek tabağı, onun üzerine ön yemek tabağı ve en üste ise çorba tabağını yerleştirmelisiniz.

Çatal bıçak takımınızı masanıza yerleştirirken, bıçaklarınızın keskin tarafı tabağınıza bakacak şekilde, tabağın sağ tarafına koymalısınız. Çatallarınızı ise, tabağınızın sol tarafında yer alacak şekilde, masaya yerleştirmelisiniz. Çorba kaşığınızı, bıçağınızın yanına koymalısınız.

Bardaklarınızı şeffaf ya da masanıza hâkim olan renklere uyumlu olacak bir renkte seçmelisiniz. Bardağınızı, tabağınızın ön kısmına gelecek şekilde yerleştirmelisiniz.

Kullanacağınız takıma karar verdikten sonra, sofranız için aksesuar seçimini yapabilirsiniz. Aksesuar olarak, masanın ortasına dekoratif bir vazo yerleştirilebilir, içerisine masanıza hâkim olacak renklerle uyumlu olacak çiçekler koyabilirsiniz. Evinizde masanıza yerleştirmeye uygun bir vazo bulunmuyorsa, şampanya kadehlerinin içersine çiçekleri yerleştirerek, şampanya kadehini vazo olarak kullanabilirsiniz.

Masanızda kullanacağınız kâğıt peçeteler, masanızın şıklığını etkiler. Bu nedenle, masanızda kullanacağınız kâğıt peçetelerin üzerindeki desen ya da renklerin, masanızda kullanacağınız objelere, mümkünse masanızın ortasına yerleştirdiğiniz çiçeklere uygun olmasını sağlamalısınız.
Peçetelikler ile masanızı daha da şık hale getirebilirsiniz. Evinizde kullanmadığınız kurdeleleri de böylece değerlendirmiş olursunuz. Peçetelerinizi rulo haline getirip, renklerini masanıza uygun olarak hazırladığınız kurdeleleri 8cm boyutlarında kesin. Kestiğiniz kurdeleleri, rulo haline getirilmiş peçetenizin etrafına sarın, kurdelenizi rulonun etrafına dolayın ve göze güzel gözükecek şekilde bağlayın. Böylece, masanıza uygun peçetelikleri kolaylıkla hazırlamış olacaksınız.

Son olarak, masanıza renk katması amacıyla, renkli gül yaprakları serpiştirebilirsiniz.
Masanızı dekore ederken, şık bir görünüm elde edebilmek için, bu önerileri kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu