Şık Bir Yemek Masası Hazırlamanın Yolları

Birkaç basit ipucuyla güzel bir yemek masası hazırlayıp, konuklarınızı ağırlayabilirsiniz.

Düzenlemeye en alttan başlayın

Şık bir masa kurabilmek için, masa örtüsü seçimiyle işe başlayın. İnce bir kumaş kullanmak isterseniz ipek iyi bir tercih olabilir. İpek kumaş ince olduğu için altında kalın bir katman kullanabilirsiniz. Bu katmanın kullanımı, masa örtüsünün kaymasını ve masa düzeninin bozulmasını engelleyecektir. Masa örtüsünde dikkat edilmesi gereken bir diğer öğe; dikişlerin ortalanarak örtünün yerleştirilmesidir. Aksi takdirde masanın simetrisi bozulabilir. Ayrıca masa örtüsü, konukların bacaklarına takılacak kadar uzun olmamalıdır. Yemekleri sıcak olarak servis edeceğiniz için, ufak da olsa renkli bir bölüm kullanmak görüntü açısından daha hoş olacaktır. Sıcak yemekler için kullanacağınız nihale ile tabaklar arasına mumları yerleştirin. Konuklarınızın, yemek yerken kullanacağı bölümlerdeki mumları, küçük kazalar yaşanmaması için, söndürün.

Tabaklar

Konuklarınızın oturma düzenine göre tabaklarını ortalayın. Salatalar ve ekmekler tabağın sol üst köşesinde yer almalıdır.

Çatal bıçak düzeni

Çatal ve bıçakları kullanım sırasına göre dıştan içe doğru yerleştirin. Yemek tabağınızın sol tarafına soldan başlayarak sırasıyla; salata çatalı, balık çatalı ve ana yemek çatalını yerleştirin. Daha sonra yine sırasıyla balık bıçağı, ana yemek bıçağı, çorba kaşığı ve meyve kaşığı olarak dizmeye devam edin. Tatlı çatalı ve kaşığı tabağın ön tarafında ters yönlere bakacak şekilde dizilmelidir.Tercihe göre, tabağın üstüne de yerleştirilebilir.

Bardaklar

Yemek tabağının sağ üst köşesine bardakları yerleştirin. Soldan başlayarak sırasıyla; su bardağı, kırmızı şarap kadehi, beyaz şarap kadehi ve şampanya kadehi olarak yerleştirin.

Peçeteler

Peçeteleri dikdörtgen şeklinde katlayıp, salata ve ana yemek çatallarının altına yerleştirin. Alternatif olarak peçeteleri aynı şekilde katlayıp tabağınızın ön kısmına da yerleştirebilirsiniz.

Güzel bir yemek masası hazırlarken, teknik bilgiler kadar, estetik de önemlidir. Sofra düzeninde tüm farkı ayrıntılara verilen önem yaratacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu