Sık Yapılan Temizlik Hataları

Temizliğin umduğunuzdan uzun sürmesi ya da sonunda istediğiniz sonucu elde edememenizin sebebi uyguladığınız yanlış yöntemler, temizlik hataları olabilir.

Temizliğe başlamadan önce malzemeleri kontrol ettiğinizden, temizlik yapacağınız alanı hazırladığınızdan ve temizlik malzeme ve yöntemlerinizden emin misiniz?

Hijyenik ve derli toplu bir ev istiyorsanız, temizlik yöntemlerinizi ve malzemelerinizi gözden geçirin.

Temizlik Hataları

Plan yapmadan işe girişmeyin

Temizleyeceğiniz alanı ve bunun için gerekli olan süreyi belirleyin ve plan dahilinde hareket edin. Temizliğe bir odadan başlayarak diğer odalara doğru ilerleyin.  Odalar arasında dolaşmayın. Böylece temizlediğiniz bir alanı kirletmemiş olursunuz.

Bir odayı tamamen temizledikten sonra diğer odaya geçmeniz size zaman kazandırır, üstelik hem kendinizi hem malzemeleri oradan oraya taşımak zorunda kalmazsınız.

Görev paylaşımı yapın

Özellikle de mevsim geçişlerindeki büyük temizlik günlerinde tek başına çalışmak yorucu olacaktır. Bunun için evdeki herkesin temizliğe katılmalı ve görev dağılımı yapılmalıdır.

Eşler her türlü temizlikte birbirlerine yardımcı olmalıdır. Çocuklara da kolektif çalışmaya hazırlamak için ufak tefek işler verilebilir.

Temizlik Hataları

Doğru malzemeleri seçin

Doğal temizlik malzemeleri, hatta evde kendi hazırladığınız temizlik ürünlerini kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra işinizi kolaylaştıracak temizlik malzemeleri kullanabilirsiniz.

Mikrofiber bezler diğer bezlere oranla daha kolay bir temizlik sağlar. Camların üst kısmına ulaşmanızı sağlayan temizleyiciler işinizi kolaylaştırır.

Önemli noktaları atlamayın

Bulaşık makinesi, jaluzi ve çöp tenekesi gibi alanların temizliği unutulabilir. Göze görünmeyen alanların temizliği de ihmal edilmemelidir.

Bulaşık makinesini su ve beyaz sirke karışımıyla pratik bir şekilde temizleyebilirsiniz. Jaluzileri kapatarak mikrofiber bezle silebilirsiniz. Çöp kutusunun içine karbonat, su karışı koyarak bir süre beklettikten sonra durulayarak temizleyebilirsiniz.

Temizlik bezinizi de temizleyin

Temizlik sırasında kullandığınız bezi de temizlemelisiniz. Bunun ihmal edilmesi kirlerin başka alanlara taşınmasına sebep olur.

Farklı alanlar için birden çok bez kullanmalısınız. Aynı bezi tüm alanlarda kullanmanız da hijyneik olmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu