Silikon Lekesi Camdan Nasıl Çıkar?

Yüzeyleri yapıştırmada kullanılan silikon söküleceği zaman bulunduğu yüzeyde yapışıp kalır. O halde silikon lekesi camdan nasıl çıkar?

Aşağıdaki yöntemi ile fayanstaki silikon lekelerinden, ayndaki silikon lekelerinden de kurtulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Islak bez ya da mendil
  • Deterjanlı bez
  • Kazıyıcı, jilet ya da maket bıçağı
  • İş eldiveni
  • İzopropil alkol

Bu tarz yüzeylerden silikon lekesinin çıkarılması işlemlerinde oldukça dikkatli şekilde çalışmak gerekir. Uygulama yapılacak olan alanın dışındaki lekelerin ıslak bez ya da ıslak mendil ile silinmesi gerekmektedir. Silikonda sertleşme mevcutsa bu kez deterjanlı bez ile işlem yapılması gerekir. Leke sertleşmeye başlamışsa ya da lekeler tamamen kurumuşsa bu kez kazıyıcı, jilet ya da maket bıçağı gibi sert bir alet kullanılarak kazıma işlemine başlanır.

Silikonun kazınması esnasında yapılacak olan işlemde sivri malzemeler ile sürtünmede dikkatli olunması gerekir. Aksi halde cam ya da ayna gibi yüzeylerde görüntü açısından rahatsız edici düzeyde çizikler meydana gelir. Bundan dolayı kazıma esnasında kazıyıcı, jilet ya da maket bıçağı gibi sert bir aletler ile narin şekilde işlem yapılmalıdır. İşlemlerin tamamında meydana gelebilecek olan kazaların önüne geçmek için iş eldiveni kullanımı yapılması gerekir. Bu sayede sağlık açısından da önlem alınmış olunur.

Kazıma işlemlerinin bitmesinden sonra özeli silikon sökücü olan kimyasallar veya eczanelerde satılan izopropil alkol uygulaması ile bölge yumuşatılır. Sonrasında zımpara ya da bulaşık süngerinin tırtıklı kısmı ile alan ovularak tamamen sorun ortadan kaldırılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu