Şişedeki Yosun Nasıl Temizlenir?

Zamanla şişelerin dibinde yeşil lekeler oluşur. Şişelerin dibindeki yosunlar basit bir yöntemle temizlenebilir. Peki şişedeki yosun nasıl temizlenir?

İçi su dolu şişelerin ya da bidonların dibinde zamanla yosun oluşur. Bu hem sağlık açısından sorun teşkil eder, hem de hijyenik değildir. Yosun lekesini temizleyebilmek için basit bir yöntem kullanabilirsiniz.

Kağıt ya da gazeteleri parçalara ayırıp şişenin içine koyun. Şişeyi su ile doldurun. Şişeyi bu halde 1-2 saat tutun. Beklettiğiniz şişeyi iyice çalkalayın. Sonrasında şişeyi boşaltın. Ardından şişeyi sıcak su ile iyice temizleyin. Böylece yosundan kurtulabilirsiniz.

Dar Şişeler Nasıl Temizlenir?

  • Dar şişelerinizin dibindeki lekeleri çıkarmak için şişenin içine geceden su koyun ve biraz limon sıkın. Sabaha kadar bekleyen şişeyi yıkayın. Kirler çözülecektir.
  • Bir şişeyi temizlemenin en iyi yolu kömür tozudur. Yarıya kadar su doldurduğunuz şişenin içine bir avuç kömür tozu atıp, çalkalayın. Böylece hem şişenizi temizlemiş, hem de şişeyi saran kokudan arındırmış olursunuz.
  • Ağzı dar su şişelerinizi biraz deterjan, biraz su ve bir kaşık pirinç ile çalkalayın.
  • Özellikle vazolarınızın dibini saran yeşillikten kurtulmak istiyorsanız, vazolarınızı sirkeli ya da limonlu su ile yıkayabilirsiniz.
  • İçi dolu cam kavanoz veya vazolarınızı parlatmak istiyorsanız bir fincana sirke koyun ve içine biraz tuz ekleyin. Daha sonra bir bez yardımıyla bu karışımla kavanoz ya da vazolarınızı silin. Yeni gibi parladıklarını göreceksiniz.

Şişedeki Yağ Lekesi Nasıl Temizlenir?

Yağlı şişeler öncelikle, sabunlu su ile yıkanır ve böylece lekeler yumuşatılır. Sonrasında durulama yapılır ve şişenin içine sodalı su konulur. Suyun konulduğu şişe, yaklaşık 5 dakika boyunca çalkalanır ve ardından şişenin içine kahve telvesi ilave edilir. Şişe bu şekilde tekrar çalkalanır ve ardından durulanır. İşlem sonrasında şişe, yağlardan tamamen arınmış olacaktır.

Uygulanabilecek bir diğer yöntem ise şudur; yağlı şişe, önce yine sabunlu ve sıcak su ile yıkanır ve durulanır. Ardından şişenin içine sirke ve parça halinde kaya tuzu konulur. Şişe iyice çalkalanır ve durulanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu