Şişeler Nasıl Temizlenir?

Su şişelerini, meyve suyu şişelerini, cam kavanozları ve ağzı dar vazoları temizlemek eziyet gibidir. Dibine ulaşmak zordur. Dibindeki lekeleri çıkarmadan da içimiz rahat etmez.

Dar şişeleri temizlemek artık eziyet olmaktan çıkıyor. 

 • Dar şişelerinizin dibindeki lekeleri çıkarmak için şişenin içine geceden su koyun ve biraz limon sıkın. Sabaha kadar bekleyen şişeyi yıkayın. Kirler çözülecektir.
 • Bir şişeyi temizlemenin en iyi yolu kömür tozudur. Yarıya kadar su doldurduğunuz şişenin içine bir avuç kömür tozu atıp, çalkalayın. Böylece hem şişenizi temizlemiş, hem de şişeyi saran kokudan arındırmış olursunuz. 
 • Ağzı dar su şişelerinizi biraz deterjan, biraz su ve bir kaşık pirinç ile çalkalayın. 
 • Özellikle vazolarınızın dibini saran yeşillikten kurtulmak istiyorsanız, vazolarınızı sirkeli ya da limonlu su ile yıkayabilirsiniz. 
 • İçi dolu cam kavanoz veya vazolarınızı parlatmak istiyorsanız bir fincana sirke koyun ve içine biraz tuz ekleyin. Daha sonra bir bez yardımıyla bu karışımla kavanoz ya da vazolarınızı silin. Yeni gibi parladıklarını göreceksiniz. 

Bu tavsiyelerle artık şişelerinizi köşe bucak temizlemiş olacaksınız.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Tülin Hanım Merhaba,
   Yosunlanma, toksitlenmeden kaynaklanan bir durum olduğundan, dibi yosunlaşmaya başlamış olan şişeden su içmeniz sağlığınıza zarar verir. Şişedeki yosunları temizlemek için, şöyle bir yöntem uygulayabilirsiniz:
   Şişenin yarısını suyla yarısını sirkeyle doldurup bir süre bekleyin. Ardından fırça ile şişenin içini temizleyip, durulayın.
   Bu yöntemle yeterli etki sağlanamaması durumunda, sağlığınız açısından, şişeyi kullanmaya devam etmemenizi öneriyoruz.
   Önerdiğimiz yöntemin, şişeyi temizlemede yardımcı olmasını umuyoruz. @TülinBaşkan

 1. Merhaba bende agzi dar cam bir surahi var annem bir kez icine ayran koymus sonra naptiysa o lekeleri cikaramamis.bende denedim sicak suyla ayri ayri sirke limon tuz bulasik makinasi suyu tuzu parlaticisi camasir deterjani kirec cozucu yag cozucu karbonat pirinc cif neredeyse herseyi denedim ama cikmadi. Bu lekeleri nasil temizleyebilirim surahi cok eski rahmetli dedemden yadigar kullayi cok istiyorum

  1. Merhaba Yeliz Hanım,

   Tüm bu yöntemlerin ayran lekesini çıkarmış olması gerekir. Lekeler başka bir şeyden kaynaklanıyor olabilir mi? Şişenin fotoğrafını editor@evhayat.com adresine yollayabilir misiniz? Bunun haricinde lekelere ince bir şiş ya da çubuk yardımıyla müdahale etmeyi deneyebilirsiniz.

  2. Şişenizin ağız kısmından içeri mikrofiber bir muftak bezini sallandırın. Uç kısmından başlayın. İnce küçük kare bir bez rahatlıkla girer. Sonra bezin çok az kısmı şişenin ağzından dışarı çıksınki elinizle tutun. İçine su doldurun yarıya kadar. Ve çalkalayın. Bezi çekin alın. Ve normal yıkayın şişeyi. İlk gunki gibi olacak emin olun. Ben böyle parlatıyorum şişelerin içini. Işıl ışıl oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu