Şişli %100 Ekolojik Pazarı

Şişli %100 ekolojik pazarı 17 Haziran 2006 tarihinde, 48 tezgâhta 25 üretici ve esnafla faaliyete başladı. Ekolojik pazarların öncüsüdür.

%100 Ekolojik Pazarlar, ekolojik tarımın yaygınlaşarak gelecek kuşaklar için daha güzel bir dünya ve sağlıklı bir toplum yolunda da dönüşüme hizmet ediyor. Şişli %100 ekolojik pazarı da bu amaçla yola çıktı.

Şişli %100 Ekolojik Pazarı’nda, organik süt türevi ürünler, istiridye mantarını, elma pekmezi, baklava, tofu, ketçap ve  mayonez, ezme, yufka gibi %100 organik ürünler bulunuyor.

Şişli %100 Ekolojik Pazarı diğer pazarlama kanallarını da besleyerek daha fazla tüketicinin organik ürüne ulaşmasını sağladı ve bu sayede gelen yeni talepler ekolojik ürün çeşitliliğinin de artmasında rol oynadı.

Türkiye, ekolojik sertifikalı organik et, tavuk, süt ürünleri, muz, yerli kozmetik ürünler, ithal çikolata ve bisküviler, çeşitli gurme ürünler, ithal kozmetikler, içkiler, istiridye mantarı, baklava, yufka ve temizlik malzemeleri ile Şişli %100 Ekolojik Pazar süreci ile başlayan hareketlilik sayesinde tanıştı.

Türkiye’de naylon poşet kullanımının kaldırıldığı ilk pazar olma özelliğine de sahip olan Şişli %100 Ekolojik Pazar, bu çabanın küçük de olsa bir karşılığı olarak  İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerinin de bir parçası oldu.

Şişli %100 Ekolojik Pazar, ekolojik ürün alışverişinin yanı sıra ekolojik yaşamın farklı alanlarında çeşitli etkinliklere katılım olanağı da sağlıyor. Pazarın müdavimleri, sabahın erken saatlerinden itibaren hem alışveriş ediyor hem de pazarda gerçekleşen etkinliklere, söyleşilere katılıyorlar.

Bugüne kadar düzenlenen “Bez Çanta Dikim” Atölyesi, ”Gerçek Temizlik” Atölyesi,Takas Şenliği, “Gel Oyna Çocuk” Atölyesi, Ekolojik Kitap Şenliği,konserler,performanslar, pazarı kültürel ve sosyal anlamda da zenginleştirdi; “alış-veriş” mekanı olmanın ötesine taşıdı.

Nerede: Feriköy’de, eski Tekel fabrikası sokağı.

Ne zaman: Cumartesi günleri, 08.00 – 17.00 arası.

Şişli Ekolojik Pazarı
Kroki

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu