Siyah Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Siyah ev dekorasyonu evinde cesur adımlar atmak isteyenlerin tercihi olabilir. Siyah renk ile ev dekorasyonu nasıl yapılır?

Siyah, matem rengi olarak bilinir. Fakat siyahı dekorasyonunuzda, ev aksesuarlarınzda kullanrak, evinize şık ve derin bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Siyah Renk Ev Aksesuarları

Siyah mobilyaların yanı sıra, metal rengi aksesuarlarla tamamlayacağınız dekorasyon, göz yorucu olmayacaktır. Siyah rengin hakim olduğu oturma odanızda, siyah veya metal renkte bir vazonun içine çiçekler yerleştirin. Evinizin koyu renkteki görünümünü bu şekilde dengeleyebilirsiniz. Duvar renkleri için, beyaz ve gri tonları tercih edin. Duvara asacağınız tabloları, siyah çerçeve ile süsleyin. Halı seçiminde, düz siyah bir halı yerine, gri ve siyah renklerin kullanıldığı desenli halıları tercih edin. Oda kapılarınızı siyah yerine beyaz veya tezat renklerden seçin. Siyah kapılar, ışığı yansıtmayacağı için, evinizin karanlık görünmesine neden olabilir.

Siyah Renk Etkisi

Siyah, beyaz ve gri nötr renklerdir. Işık bir maddenin üzerine düştüğünde cisim ışığın bir kısmını emecek, bir kısmını yansıtacaktır. Ayrıca ışığın bir kısmı boya filmi içinde dağılacaktır. Işığın yansıyan kısmı hangi renkte ise cisim o renkte görülecektir. Bu olay sadece iki renkte farklılık gösterir. Bunlar beyaz ve siyahtır. Bu iki rengin diğer renkli yüzeylerden farkı yansıyan ışığın tipi ve miktarından ileri gelmektedir. Işığın büyük bir kısmı yansırsa cisim beyaz, büyük bir kısmı emilirse cisim siyah görünür.

Siyah Rengin Dekorasyonda Kullanımı

Dekorasyonda kontrast elde etmek için siyah rengi başka renklerle kullanabilirsiniz. Bunun için bir veya birden fazla rengin açıktan koyuya doğru giden tonları kullanılabilir. Beyazla beraber siyahı kullanarak, kontrastın gücünden faydalanın. Bembeyaz döşenmiş bir odada, tek bir objenizi veya mobilyanızı siyah seçerek, odanızda farklı bir tarz yaratın.

Duvar renginizi ön plana çıkarmak istiyorsanız, oda mobilyalarınızı siyah renkte seçebilirsiniz. Duvar renginizi de koyu tonlardan değil açık tonlardan seçkemkte fayda var.

Diğer yandan duvarlarınızı siyaha boyuyorsanız evdeki sert etkiyi kırmak için mobilyaları yumuşak tonlarda seçebilirsiniz.

Banyo mobilyalarınızı siyah renkte seçtiyseniz örneğin küveti beyaz tercih edebilirsiniz. Böyle etkiyi dağıtmış olursunuz. Ya da aksesuarlarda bakır ve gümüş tonlar tercih edebilirsiniz. Böylece yumuşak bir görünüm elde edebilirsiniz.

Dekorasyonda Siyah Renk Kullanımı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu