Siyah Giysinin Renginin Solması Nasıl Engellenir?

Asil bir görünüm sağlayan siyah giysilerin belki de tek dezavantajı yıkama sebebiyle renklerinin zamanla solmasıdır.

Siyah giysileri uzun süre kullanabilmek için renklerini solmasını önlemelisiniz. Tüm giysilerin bir kullanım ömrü vardır. Fakat bu süre doğru yöntemler kullanılarak uzatılabilir. Doğru yöntemlerle yıkanarak siyah giysilerin renklerinin solması engellenebilir.

Siyah Giysiler Nasıl Yıkanır?

Öncelikle siyah giysileri mümkün olduğunca az yıkamalısınız ve yıkayacağınız zaman da siyah giysilerle ya da siyaha yakın renkteki giysilerle yıkamalısınız. Yıkama sırasında giysilerin birbirine sürtünmesini engellemelisiniz. Makinenizi kapasitesinin altında çalıştırabilirsiniz. Bu da siyah giysilerin renginin solmasını engellemeye yardımcı olur.

Giysileri renklerine ve ağırlıklarına göre ayırın. Siyah bir çarşaf ile siyah ir tişört aynı ağırlıkta değildir. Siyah bir kazak ile bir siyah bir çorap da aynı ağrılıkta değildir. Benzer ağrılıktaki siyah giysileri bir arada yıkayarak aşınmalarını engelleyebilirsiniz. Örgü ve ipek gibi hassas kumaştaki siyah giysileri de kendi türlerindeki siyah giysilerle yıkamalısınız.

Siyah giysileri makineye koymadan önce ters çevirin. Çamaşır makinesi içerisinde dönerek temizlenen kıyafetler dönme hızının etkisinde birbirlerine temas ederek giysilerin yüzeyindeki kumaşı deforme edebilmektedirler.

Siyah giysileri soğuk suda yıkayın. Siyah giysilerin rengi ılık ya da sıcak su sebebiyle daha hızlı solabilmektedir.

Siyah giysiler için yıkama süresi kısa tutulmalıdır. Siyah giysiler deterjan ve suya ne kadar az maruz kalırsa renkleri o kadar uzun süre korunur. Siyah giysiler için narin programı kullanabilirsiniz.

Siyah giysileri, siyahlar için özel üretilmiş deterjanlar ile yıkamalısınız. Bunun yanı sıra sıvı deterjanlar, toz deterjanlara oranla daha iyi sonuçlar verir.

Siyah Giysilerin Renklerinin Solmaması için Öneriler

  • Siyah giysileri yıkarken çamaşır makinesinin deterjan gözüne sirke ekleyebilirsiniz. 1 çamaşır haznesine 1 su bardağı (250 ml) sirke koyabilirsiniz.
  • Siyah giysilerinizi yıkarken çamaşırlarınızı koyduğunuz hazneye yarım fincan (125 ml) oranında kristal tuz ilave edebilirsiniz.
  • Çamaşır makinesinin kazanına çamaşırlarınız ile birlikte öğütülmüş tane karabiber ekleyebilirsiniz. 1 çamaşır haznesine 2 çay kaşığı (10 ml) karabiber ilave etmeniz önerilir.
  • Çamaşır makinenizin çamaşırları koyduğunuz yerine yarım fincan (125 ml) kabartma tozu ekleyebilirsiniz.

Siyah giysiler doğrudan güneş ışığı alacak şekilde kurutulmamalıdır. Açık alanda fakat güneş almayacak şekilde kurutulmalıdırlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu