Sofra Aksesuarları Nasıl Seçilmelidir?

Şık bir sofranın olmazsa olmazı ise, küçük detaylar olan aksesuarlardır. Sofra aksesuarı seçerken neleri göz önünde bulundurmalı ve nasıl seçimler yapmalısınız?

Yemek servisinde başlangıç, ara sıcak ve ana yemek sıralamasını izlemelisiniz. Sonrasında meyve ve tatlı servisi yapılmalıdır. Bazen sadece meyve bazen de hem meyve hem tatlı tercih edilebilir.

Menünüz balık ağırlıklı ise, sofrada mutlaka balık çatalı ve balık için uygun tabak bulundurmalısınız. Eğer risotto, çorba gibi yemekler verecekseniz, yuvarlak tabaklar kullanmalısınız.

Başlangıçlar meze ve soğuk başlangıç olarak iki çeşit olabilir. Bu durumda sofraya iki başlangıç tabağı koymak yerine, servis sırasında değişim yapmalısınız. Masada çok aksesuar olması masanın kalabalık gözükmesine sebep olur.

Özel yemekleriniz ve davetleriniz için ayrı bir yemek takımı alın. Bu takımları sadece özel günler için kullanın. Seçtiğiniz takım sade ama şık olabilir.

Günlük yemek takımlarında pratiklik ön planda tutulmalıdır. Kırılma gibi durumlarda takımın tamamlanabilmesi için tek tek parçalardan da takım oluşturabilirsiniz.

Sofra aksesuarları

Sofranızı tamamlayıcı aksesuarlar

Tuzluklar: Sofrada her 4 kişiye bir tuzluk konulmalıdır.

Tereyağ kapları: Menüye göre bir tereyağ kabı ve bıçağı her zaman tek kişi içindir.

Ekmek sepeti: Sofra hazırlama aşamasında herkesin tabağının kenarına küçük ekmekler konulmalıdır.

El yıkama kapları: Bu kapların içine limon dilimleri ya da gül yaprakları konulmalı ve ılık su ile servis edilmelidir.

Her yemeğin yemeğin bir tabağı vardır. Sırasıyla sıcak yemek tabağı, üzerinde ordövr tabağı, en üstte ise çorba kasesi bulunmalıdır.

Yemek bıçağı ve kaşığı tabağın sağında, çatal ise solunda olmalı. Meyve bıçağını tabağın üstüne yerleştirmelisiniz. Masaya birden fazla çatal-bıçak konulacaksa yemeklerin sırasına göre dıştan içe doğru dizilmeli.

Su ve şarap için masada farklı kadehler olmalı. Hem kırmızı, hem beyaz şarap ikram edilecekse, iki şarap kadehi ve su için çok daha büyük bir kadeh konulmalı.

Saten, ipek ya da dantelli bir masa örtüsü seçmelisin. Masada çiçek ve şamdanları da unutmamalı. Masada peçetelik de bulundurmalısınız.

Sofralarınıza şık görünümler kazandırmak için en şık ve doğru seçimi yapmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu