Sofra düzenleme teknikleri

Kültürümüzün önemli bir parçası olan yemek davetlerinin samimiyeti kadar, gerek görgü kuralları gerek de davetlilerin rahat etmesi açısından sofra düzenine dikkat etmek gerekir.

İlk etapta kolay görünen sofra düzenlemesi dikkat edildiği zaman oldukça detaylı bir çalışma gerektirmektedir. “Sandalyeler arası boşluk ne kadar olmalıdır?”, “Örtü ne oranda masadan sarkmalıdır?”, “Çatal-bıçak-kaşık dizilimi nasıl olmalıdır?” gibi pek çok sorunun cevabını bu yazımızda sizinle paylaşıyor olacağız.

Oturma Düzeni

Masalarda oturma düzeni, elbette ki masanızın şekline göre değişiklik gösterecektir. Uzun masalarda ev sahipleri masanın ortasına ya da masa başlarına (kısa kenarlara) karşılıklı oturur. Ev sahiplerinin sağlarına, davette en öncelik verdikleri kişiler; soluna da ikinci derecede öncelik verdikleri kişiler oturtulur. Yuvarlak masalarda böyle bir yöntem izlemek mümkün olmayacağından, önemli nokta ev sahibinin kapıya yakın tarafta oturuyor olmasıdır.

Sofra Düzenleme Kuralları

Sofra düzenlemesinde dikkat edilecek ilk kural sandalyeler arası mesafedir. Sandalyeler birbirine ne çok yakın, ne de çok uzak olmalıdır. Bu mesafe için en ideal ölçü ise, 30 cm’dir. Sandalyelerin masayla mesafesi de düzgün bir biçimde ayarlanmalı; sandalyeler masaya ne çok uzak ne çok yakın olmalıdır.

Düzenlemede dikkat edilecek ikinci unsur masa örtüsüdür. Masa örtüsü kenarlardan en fazla 30 cm sarkmalıdır, aksi halde konuklarınız otururken sıkıntı yaşayacak, kazaya sebep olmaktan tedirgin olacaklardır. Dilerseniz masa örtüsünün kaymasını engellemek için, altına “molton” denilen ve yünlü ya da sentetik kumaştan yapılan bir diğer örtüyü de yerleştirebilirsiniz.

sofra-duzenlemesi

Sofra düzeninde asıl kafa karıştıran konu, servis araçlarının dizilimidir. Düzenlemenin bu kısmında ilk dikkat edilmesi gereken her servis grubuna yaklaşık 80 cm’lik alan ayırmanız. Bu alanı ayarladıktan sonra dizilime başlayabilirsiniz. Öncelikle servis alanının tam ortasında denk gelecek şekilde “supla” denilen servis altlığınızı yerleştirmelisiniz. Daha sonra en alttan yukarı doğru sırasıyla ana yemek, ara yemek ve başlangıç tabaklarını koymalısınız. Ekmek tabağını ise servisin sol üst kısmına, salata tabağını da onun yanına yerleştirmelisiniz.

Tabaklarınızı yerleştirdikten sonra çatal bıçaklarınızın dizimine başlayabilirsiniz. Çatal bıçak diziminde ilk dikkat etmeniz gereken sol tarafa çatalların sağ tarafa bıçak ve kaşıkların dizilecek olmasıdır. Bıçakların iç yüzü tabağa bakmalı, kaşık bıçağın dışında yer almalıdır. Çatal ve bıçaklar tıpkı tabaklarda olduğu gibi kullanım sırasına göre dizilmeli; en dışta başlangıç için kullanılacak küçük boy çatal bıçak, ortada ara yemek için gerekli olan varsa orta boy yoksa büyük boy çatal bıçaklar, en dışta da büyük boy olarak ana yemekte kullanılacak çatal bıçaklar yer almalıdır. Eğer ana yemek olarak balık olacaksa balık bıçağı, et olacaksa et bıçağı kullanılmalıdır. Bu dizilimi yaparken dilerseniz en dışta olanları en aşağıda en içte olanları da en yukarıda tutabilirsiniz. En içteki çatal ve bıçağın alt kısmı ana yemek tabağının aşağı kısmı hizasında olmalı diğer çatal bıçaklar az miktarda giderek yükseğe konmalıdır. Tatlı çatal ve kaşıklarıysa tabak takımlarının üst kısmında yer alır. Kaşık dışta ve baş kısmı sola dönük, çatal içte ve baş kısmı sağa dönük olmalıdır.

Üçüncü adımda ise, bardak dizilimine geçilir. Bardaklar tabak takımının sağ üst köşesine diyagonal şekilde dizilir. Misafirlerinizin içecek tercihlerini bilmiyorsanız, iç su bardağı ve iki ayrı şarap bardağı üçgen oluşturacak şekilde dizilir (su bardağı iç kısımda-ortada olacak şekilde). Dilerseniz bir şarap kadehi ile bir su bardağını yan yana koyabilir, üçüncüyü hiç eklemezsiniz. Sadece bir adet şarap kadehi koymakta seçenekler arasındadır, bu kadehi alkolsüz içecekler ya da su için kullanmakta sakınca yoktur.

Peçetenin yeri davetinizin resmi olup olmamasına göre değişir. Resmi bir davet veriyorsanız kumaş peçeteyi, ortasına peçetelik geçirerek tabağınızın ortasına koyabilirsiniz. Peçeteliğiniz yoksa kare veya üçgen şeklinde katlayarak da tabağınızın ortasına yerleştirmeniz mümkün. Kâğıt peçete ise istek halinde servis edilebilir. Resmi olmayan bir davette peçeteyi tabağın içine koymak sizin tercihinize kalmıştır, ancak dilerseniz sol tarafa, çatalların dış kısmına koyabilirsiniz.

Sofra Süslemesi

sofra-duzenlemesi-3Sofra süslemesinde önemli nokta abartıdan kaçınmak ve insanların birbirini görememesine sebebiyet vermemektir. Koyacağınız çok büyük aksesuar ya da çiçek böyle bir duruma sebep olabilir.

Sofra aksesuarı olarak kullanılabilecek en şık araçlar mumlar ve çiçeklerdir. Klasik masa süslemesinde ortaya bir mum ve küçük bir çiçek aranjmanı bir arada koyulabilir. Tercihiniz sadece mumdan ya da çiçekten yanaysa, şık şamdanlar veya daha büyük bir çiçek aranjmanı tercih edilebilir. İkinci bir süsleme tarzı olarak servis gruplarının biraz önüne denk gelecek şekilde karşılıklı paralel olarak küçük mum ve çiçeklerin dizilmesidir. Sıralamayı dilerseniz bir mum bir çiçek şeklinde, dilerseniz de simetri gözetmeden göz zevkinize nasıl hitap ediyorsa öyle yapabilirsiniz. Çiçek ve mumların boyları bir karışı geçmemeli, hareket kabiliyetini kısıtlayıp, görüşü engellememelidir.

Tüm bu düzenlemelerden sonra kusursuz bir sofra görünümüyle davetlileriniz için hazırsınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu