Sofra Şekerine Alternatif Gıdalar

Dünyada sofra şekerinin insan vücuduna zararları konusunda araştırmalar yapılmakta ve kullanımının azaltılması tavsiye edilmektedir.

Sofra şekeri, bazı kronik hastalıklara sebep olabiliyor. Sofra şekeriniz azaltmak istiyorsanız alternatif ürünleri kullanabilirsiniz.

Stevya

stevya

Tatlandırıcı ve gıda katkısı olarak kullanılmaktadır. Stevya toz ya da sıvı halde bulunabilmektedir. İçeceklerinizi ve tatlılarınızı setavya ile tatlandırabilirsiniz.  Bir iki damlası veya bir iki tutamı içecekleri tatlandırmaya yetmektedir. Acı tat vermemesi için kullanımda miktarına dikkat etmek gerekir.

Muz

muz

Meyveli içecekleriniz, pasta ya da keklerinizi, dondurmalarınızı ve yoğurdunuzu muz ile tatlandırabilirsiniz. Birkaç parçaya böldüğünüz muzu mutfak robotunda parçalara ayırarak tatlandırıcı olarak kullanabilirsiniz.

Bal

bal

Seyreltilmemiş ve işlenmemiş halde bulunan çiğ bal şekerin yerine alternatif tatlandırıcı olarak kullanılabilir. Fazla kalori içerebileceği için bal kullanımına dikkat etmek gerekir.

Akçaağaç şurubu

akağaç şurubu

Akaçağaç şurubu özellikle hamur işleri, dondurma ve tatlılarda tatlandırıcı olarak kullanılabilir. Hindi ve tavuk gibi baharatlı yemeklerde de akağaç şurubu kullanılabilir.

Hurma

hurma

Hurma A vitamini, potasyum, antioksidanlar bakımından zengindir. Mutfak robotunda küçük parçalara ayırarak kullanabilirsiniz. Yüksek glisemik içermesi sebebiyle aşırı tüketilmemelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu