Sofra Tuzuna Alternatif Tuzlar

Sofra tuzu, bir diğer adıyla yemek tuzu yüz yıllardan beri kullanılan bir gıda maddesidir. Tuz, eskiden besin maddelerini uzun süre saklamak için koruyucu madde olarak kullanılırdı. Hemen hemen her yemeğin içinde kullanılan sofra tuzu, günde belli miktar tüketilmelidir.

Genelde yapılan yemeklerin lezzetli olması için ilave edilen tuz, yeterli miktarda alındığı takdirde metabolizma için oldukça faydalıdır. Tuzu sağlığa faydalı kılan etken ise içeriğindeki sodyum elementidir.

Her besinde olduğu gibi tuzun da fazlasının ciddi zararları vardır. Masaya gelen yemeklere ekstradan tuz eklemeyen kişilerin ortalama 16 gr tuz tüketir. Bu oranı en ideal seviyeye çekmek için turşu, salça gibi bol tuzlu yiyeceklerden uzak durabilirsiniz.  Ayrıca ekmek gibi tuzsuz tüketilebilen alternatife sahip olan besinleri tercih etmeniz de ideal tuz tüketim seviyesine kavuşmanıza yardım edecektir.

Tuz Çeşitleri

Himalaya Tuzu

Himalaya tuzu

En saf tuzlardandır. Mineral bakımından oldukça zengindir. Rengi genelde açık beyaz olan Himalaya tuzunun pembe ve kızıl olanları da vardır.

Çeşnili Tuz

Çeşnili tuz
Görsel: worldflavorz.com

Limon ya da bahartlarla karıştırılarak elde edilen tuzdur. Genelde farklı tat elde edilmek istenene yemeklerde tercih edilir.

Tütsülenmiş Tuz

Tütsülenmiş tuz
Görsel: savoryspiceshop.com

Yanan odun ateşi üzerinde tütsülenene tuz, odunsu kokusu ile özellikle ızgara yapımında tercih edilmektedir. Patates için de güzel bir tercih olabilir.

Hawai Deniz Tuzu

Görsel: cookaround.com

İri taneli, siyah ya da kırmızı renkli tuzdur. Volkanik patlama sonucu ortaya çıkan bu tuz genellikle deniz ürünleriyle tercih edilir.

Fleur de Sel

Fleur de sel
Görsel: vanillareview.com

“Tuz çiçeği” anlamına gelen fleur de sel, Fransa tuzudur. Pahalıdır. Tadı sofra tuzuna en yakın olan tuzdur.  Genellikle sebze yemekleriyle tercih edilir.

Kar Tuzu

kar tuzu

Yapısı kristal buz parçalarını andıran kar tuzu Fleur de sel’e göre daha az mineral içerir. Özellikle salatlarda tercih edilir.

Büyük Tuz

Büyük tuz
Görsel: tradysel.fr

Bir tür deniz tuzudur. Değirmende öğütülerek kullanılır. Makarna için ideal bir seçim olabilir.

Gri Tuz

Gri tuz
Görsel: thechalkboardmag.com

Tuzlu göllerden elde edilir. İri tanelidir. Özellikle hamur işlerinde tercih edilir.

Hemen her evde kullanılan sofra tuzu, sofralara gelene kadar pek çok işlemden geçmekte ve doğallığını kaybetmektedir. Dolayısıyla sofra tuzu yerine alternatif olarak sayılan tuzların kullanılması önerilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu