Sofradaki kümes hayvanları

Beyaz etin yeri, lezzeti, ağızda bıraktığı tat farklıdır.

Sofraların beyaz lezzeti olan kümes hayvanlarının etleri ne zaman daha lezzetlidir? Bir yemekte kaç gram beyaz et olmalıdır? Bu bilgileri sizin için hazırladığımız özel dosyada bulabilirsiniz…

Kümes hayvanları porsiyonları

Beyaz etle yapacağınız yemek için, kişi sayısı ya da kap miktarına göre aşağıdaki tabloda verilen gramajlardan yararlanabilirsiniz. Porsiyon ya da kişi sayısı arttığında, kullandığınız etin de gramajını arttırmayı unutmayın.

Kap AdetleriÇocuklar1 Kişi2 Kişi3 Kişi4 Kişi5 Kişi
 Kümes
Hayvanları
Kümes
Hayvanları
Kümes
Hayvanları
Kümes
Hayvanları
Kümes HayvanlarıKümes Hayvanları
GramGramGramGramGramGram
1 Kap yemek üzerinden3005001000150020002500
2 Kap yemek üzerinden200350750100015001750
3 Kap yemek üzerinden15025050075010001250
4 Kap yemek üzerinden1002004006008001000

Beyaz etin cinsine ve mevsimine göre özellikleri

Tavuk: Kümes hayvanları içinde en sevilen, en çok yenilen ettir. Horoz eti yağsız ve kuru olması nedeniyle pek tercih edilmez. İçleri temizlenmiş tavuklar genelde 1200 – 1800 gram arasında gelirler. İçleri çıkarılmış tavuklar yüzde 10 – 15 oranında ağırlık kaybederler. Yemek için en ideal tavuklar yağlı oldukları halde, yaşlarını aşmamış olanlarıdır. Yaşları üzerine geçen her altı ay tavukların pişmelerini güçleştirir. Kart tavuklar, çok zor pişer. Bir tavuğun yaşlı olup olmadığını göğüs kemiklerinden anlayabilirsiniz. Tavukların göğüs kemikleri kolayca sağa, sola dönüyorsa bu tavuğun genç olduğu gösterir.

Tavukların en lezzetli oldukları zaman aralık – şubat ayları arasıdır. Tavuk etinin en lezzetsiz olduğu zaman kuluçka zamanı olan mart – eylül ayları arasındadır. Tavuklar bu zaman sürecinde sık sık tüy değiştirirler.

Yarka: Tavukların altı – sekiz aylık hallerine yarka denilir. Yarkalar ağırlığı genellikle 700 – 1000 gram arasındadır. Tavuğa göre daha yağsızdırlar. Yağsız olmalarına rağmen tavuk etine oranla daha çabuk pişerler.

Piliç: Tavuğun iki – beş aylık yavruları piliç olarak adlandırılır. İki aylık olarak tabir edilen mayıs piliçleri yaklaşık 200 gram gelmektedir. Küçük ve yağsız olmaları nedeniyle pek tercih edilmezler. Hazirandan sonra lezzetle yenmeye başlayan piliçlerin ideal boyutları 400 – 500 gramdır. Bu piliçler yağlıdır.

Hindi: Kümes hayvanlarının içinde tavuktan sonra en çok tercih edilen ettir. Yılbaşı yemeği olarak anılsa da, yılın her zamanı yenilebilir. Hindilerin en lezzetli zamanları altı – sekiz aylık halleridir. Çünkü bu zamanlar hindilerin palazlanma zamanlarıdır. Bu dönemde iyi beslendikleri için yaşını doldurmuş ya da anaç hindileri aratmazlar. Hindilerin en lezzetli zamanları palazlanma zamanı olan ekim – şubat arasındadır. Özellikle şubat ayında çok lezzetli olurlar. Bu ayların dışında kuluçka ve tüy değiştirme dönemine girdikleri için etleri yenilmeyecek kadar lezzetsizdir.

Dişi hindilerin etleri daha yağlıdır bu yüzden erkek hindilere göre daha lezzetlidirler. Dişi hindi eti haşlamaya, erkek hindi eti ise, kızartmaya uygundur. Dişi hindiler genellikle bir buçuk – üç, erkek hindiler ise iki – beş kilo arasında olurlar.

Ördek: Diğer etler gibi ördeklerinde en lezzetli zamanları palazlanma zamanlarıdır. Eğer ördek eti yiyecekseniz temmuz – ekim ayları arasında yiyebilirsiniz. Etlerinin hafifçe kokması nedeniyle bu aylar dışında pek tercih edilmezler.

Kazlar: Kaz eti yemek istiyorsanız temmuz – eylül ayları arasında yemelisiniz. Bu aylar dışında palazlandıkları için kaz eti pek tercih edilmez.

100 gram
tavuk eti
100 gram
hindi eti
100 gram
ördek eti
100 gram
kaz eti
125 kalori178 kalori132 kalori345 kalori

Kümes hayvanları ne zaman servis edilir?

Kümes hayvanları çorbadan sonra ana yemek olarak sebze, pilav, makarna ya da börekle beraber servis edilmelidir. Bunun dışında kümes hayvanlarının etleri çorbaya da ilave edilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu