Balkabağı Nasıl Soyulur? Balkabağı Çorbası

Balkabağı, potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir gibi madensel elementler içeren bol lifli bir meyvedir.

Kabağın sakız kabağı, helvacı veya kestane kabağı, bal kabağı, asma kabağı, dolmalık kabak gibi çeşitleri vardır. Balkabağı irice, basık yuvarlak ve uzunca şekilleri olan bir kabaktır. Turuncu renklidir.

Bol lif kaynağı bir meyve olan balkabağı mutfaklarda sık sık kullanılan bir yiyecektir. Kabak potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir gibi mineraller ile  B1 ve C vitaminleri içermektedir.

Balkabağı aralık ayı itibariyle tezgahlardaki yerini almaktadır. Aralık ayı balkabağı yemek için en uygun zamandır.

Balkabağı

Balkabağının kabuklarını soymak zordur. Fakat soyulmuş halde bulunan kabakların alınması önerilmez. Balkabağı alırken renginin turuncu olmasına dikkat etmek gerekir.

Balkabağın ülkemizde genelde tatlısı yapılarak tüketilmekle birlikte, başka çeşitli yemekleri yapılmaktadır.

Balkabağı Nasıl Soyulur?

Balkabağının kabuğu çok serttir. Sofralarda sıklıkla yer verilen kabağı uygun şekilde soyulması gerekir. Balkabağını iyice yıkayıp iyice temizlemek gerekir. Kabağın vitaminleri kabuğuna yakındır. Bu sebeple çok kalın kesilmemelidir.

Çatalla balkabağının çeşitli yerlerinden delikler açın. Ardından Balkabağını mikrodalga fırına koyun. Balkabağının bir dakika boyunca mikrodalga fırında ısıtın. Böylece balkabağının kabukları yumuşayacak ve kolayca soyulacaktır.

Balkabağı Çekirdekleri

Balkabağı çekirdeklerini kavurarak lezzetli bir çerez haline getirebilirsiniz. Kabak çekirdeklerini tepsiye dizin. 350°C’de 15 dakika kavurun. Kavurduktan sonra çekirdekleri tavaya koyun. Bir miktar zeytinyağı ve biraz tuz ekleyerek tavada kızartın. Bu işlemleri yaptıktan sonra, hava almayan bir kaba koyun. Çekirdekleri 3 güne kadar oda sıcaklığında saklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu