Soğanları Muhafaza Etmenin En İyi Yolu

Soğanları uzun süre muhafaza etmek için en ideal yöntem örmektir.

Soğanlar kısa sürede tüketilmezse, çabuk bozulur. Soğanları uzun süre depolayabilmenin yolu, onları örmektir. Bahçede kendi yetiştirdiğiniz soğanları sonbaharda söktüyseniz, birkaç gün açık havada kurutulmaları gerekir. Kurutmak soğanları birçok ay boyunca saklayabilmenin ön koşuludur. Kalın köklü soğanlar hemen tüketilmelidir; böyle soğanları depolamayın.

Örülmüş Soğanlar

Örülü soğanlar, tepeleri kurudukça – örgüye mukavemet desteği yapılmadığı takdirde – düşer. Üç parça sicimi yaklaşık 90 cm uzunluğunda kesin ve uçlarını bağlayın. Daha sonra, sicimi ve soğan tepelerini örün, ta ki sicimin sonunda yaklaşık 15 cm kalana kadar. Sicimlerden birini soğan köklerinin etrafında dolayın ve diğer iki sicime bağlayın. Kuru ve serin bir yerde muhafaza etmek üzere asın. Soğana ihtiyaç oldukça, bir makas ile kesebilirsiniz.

Soğanları örmenin pratik bir faydası da vardır: Bir poşet ya da çuvalın içindeki bozulmuş soğan çok kötü kokar. Oysa, örülmüş soğanların arasındaki bozulmuş bir soğan, sadece diğer soğanların arasındaki kuru bir soğandır.

Soğanları örerek kurutmak, hem daha uzun süre kullanabilmenize, hem de b ozulmuş bir soğanın kötü kokusunun evinize yayılmasını önlemenize sebep olur. Örülmüş soğanlar kilerde ya da mutfağın bir köşesinde çok rustik bir atmosfer de yaratır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu