Soğanlı Bitkiler

Soğanlı bitkiler bahçe ve saksılarda en kolay yetiştirilen çiçekli bitkilerin başında gelir. Bahar aylarında soğanlı bitkiler çiçeklenerek bahçeyi ve evi güzelleştirir.

Soğanlı bitkileri gecikmeden ekmeye başlayın. Ekim ayı, soğanlı bitkiler için en uygun aylardan biridir. Bahçenize veya saksınıza ekeceğiniz soğanlı bitkiler, ilkbaharda çiçek açmaya başlayacaktır. Dikim yapacağınız toprağa, organik maddece zengin gübre ya da torf ekleyin. Bu işlemi dikimden 10 gün önce yapın ve toprağı dinlenmeye bırakın. Soğanların sivri ucu yukarı gelecek şekilde toprağa yerleştirin. Soğanların ters dönmemesine dikkat edin. Aksi takdirde kök gelişimini tamamlayamaz ve çürür. Üzerini toprakla örttüğünüz soğanlara can suyu vermeyi unutmayın. Bahçe ya da saksınıza soğanlı bitkileri ekmek için geç kalmayın.

Frezya

Frezya çok sevilen güzel kokulu bir bitki olup, süsengillerdendir. Anayurdu Güney Afrika olan bu bitkinin çiçeklerinin üstü geniş, altı boru gibi dardır. İnce uzun yaprakları vardır ve çiçekleri salkım şeklinde açar.

Frezya

Makul seviyede sulanması uygundur. Frezya zengin karışımlı toprak sever. Bahçe toprağına kil, kaba dere kumu ve yaprak çürüntüsü katılarak, uygun toprak elde edilir. Çiçek açma döneminde sıvı gübre verilmelidir. Frezya güneşli ve bol ışıklı yerleri sever. Frezya ılık ortamları sever. Sıcaktan da hoşlanır.

Zambak

Zambakgiller ailesinden gelir. 110’a yakın türü vardır. Uzun ömürlü, soğanlı bir bitkidir. Mart ayı sonu, nisan ayı başı gibi soğanları filiz verir. İri çiçeklere sahiptir. Zambak, genel olarak bahçe ve süs bitkisi olarak kullanılır. Bu bitkinin kimi türleri bazı ülke mutfaklarında besin olarak kullanılır.

Zambak

Suyu seven bir bitkidir. Özellikle soğanının filizlendiği dönemlerde bol suya ihtiyaç duyar. Zambak çiçeğini yağmur şeklinde sulayabilirsiniz. Zambak dikeceğiniz toprağın nem oranının orta düzeyde olması gerekir.

Zambak çiçeğine ayda bir kez sıvı gübreleme uygulamak çok yararlıdır. Zambağın çiçeklenme dönemi tamamlandıktan sonra gübreleme yapılmamalıdır. Zambak çiçeğinin ışık sorunu yoktur. Bahçenizin ya da balkonunuzun herhangi bir köşesinde yetiştirebilirsiniz. Zambağın soğukla pek arası yoktur. Zambağı saksıda yetiştiriyorsanız, saksıyı kış aylarında ev içinde ya da serada tutun.

Nergis

Hoş kokulu nergis çiçeği, boyu 20-30 santime kadar uzayabilen saksı ve bordür çiçeğidir. Nergis çiçeği soğanları için uygun dikim zamanı sonbahar başlarıdır. Çiçeği dikmeden önce, dikim yapılacak alanın yabani otlardan temizlenmesi gerekir.

Nergis

Nergis çiçeğini saksıda yetiştirecekseniz öncelikle saksıya çakıl ve toprak doldurun. Nergis çiçeğinin kökleri narin ve incedir. Bu sebeple toprağının geçirgen özellikte olması gerekir.

Nergis çiçeği kumlu ve organik maddece zengin bir toprakta yetişirse daha verimli büyür. Daha sağlıklı olabilmesi için de potasyum ve fosfor yönünden zengin gübre takviyesi yapılmalıdır.

Nergis çiçeği çok sıcağı sevmez, güneşli ve yarı gölge alanlar nergis çiçeği için uygundur. Lodos nergisin çiçek açmasını kolaylaştırır. Düşük rakımlı yerlerde daha çabuk çiçeklenir.

Haftada bir sulanması yeterlidir. Kışın ilk günlerinden itibaren çiçeklenmeye başlar. Çiçekler bir ay kadar diri kalır. Çiçekler solduktan sonra bitki budanmalıdır. Bu dönem soğanın dinlenme dönemidir. Bu dönemde sulama kesilmelidir. Kışı toprak altında soğan halinde geçirdiğinden soğuğa dayanır.

Lale

Baharın gelişini müjdeleyen çiçeklerin başında lale gelir. Sanılanın aksine lale yetiştirmek kolaydır. Lale yetiştirmede çiçek açan süreyi en iyi şekilde değerlendirmek önemlidir.

Lale yetiştirmede en önemli kural kış aylarında oda sıcaklığının 12 derecenin altında olmamasıdır. Lale bitkisi genellikle baharda çiçek açar ve çiçeklerini kış aylarına doğru dökerek bir dinlenme sürecine girer.

Kırmızı Lale

Lale doğrudan ışık almayı sevmez, dolaylı ışıktan faydalanır. Saksıda yetiştirecekseniz 15 santim derinliğinde bir saksı tercih etmelisiniz.

Lale soğanını saksının derinliğine göre 5 santim kısa olmasına dikkat edin. Saksının alt kısmına 5 santim kadar toprak koyun ve toprağı sıklaştırın. Lale soğanlarını aralarında 4-5 santim mesafe olacak şekilde ve sivri tarafları yukarı bakar biçimde toprağa yerleştirin. Kalan boşluğa da toprağı ekleyin ve can suyu dökün.

Laleler soğuğu sever. Fakat fazla soğuk da zarar verebilir. Bu aşamayı doğru değerlendirmek için soğanları bir süre buzdolabında bekleterek biyolojik yapısının harekete geçmesini sağlayabilirsiniz. Ilık ortama alındığında laleler topraktan çıkacaktır.

Topraktan çıktıktan sonra gölge ve serin bir ortamda bulunan laleler, daha uzun ömürlü olacaktır. Kuru havalarda laleyi sulamayı ihmal etmemelisiniz. Lalenin çiçekleri uzadığında kesmelisiniz, böylece bir sonraki sene çiçeklenmesi sağlıklı olacaktır.

Yetiştirdiğiniz lalelerin tekrar çiçeklenmesini istiyorsanız en uygun zaman nisan ayıdır. Kökünden ayırdığınız laleyi, bekleme yapmadan yeniden ekin. Böylece lale tekrar çiçeklenecektir.

Süsen

Süsen bitkisinin 300 kadar türü vardır. Kış sonu, ilkbahar başında çiçek açan “Iris retucilata” en yaygın olan türdür. Süsen bitkisi, yapraklarını dökmez.

Kendi kendine çoğalabilen süsen bitkisi, ayrıca kök, sap ve yumrularını ayırarak da çoğaltılabilir. Bunun için, bitkinin kökleri zedelenmeden yerlerinden sökülür. Bir çakı yardımı ile birbirinden ayrılır ve yeniden toprağa dikilir. Ayrılan köklerdeki yaprakları, kök üzerinden 10 santimetre yükseklikte kesilir.

Süsen

Yavru süsenler ilk sene çiçek vermeseler de, ikinci sene rengârenk çiçekler verirler. Nisan-mayıs aylarında, mavi, sarı ve beyaz renklerde çiçekler açar.

Geçirgen, hafif kumlu, kireçli topraklar süsenler için ideal tercihler olur. Az sulama yapılır. Bahçenin güneş alan ya da yarı gölge bir alanında yetiştirilmesi, gelişimi için önemlidir.

Süsen bitkisi 15-60 santimetre arası boylanır. Bordür bitkisi olarak şık bir görünüm elde edilebilir. Ayrıca, kaya bahçelerinde ve büyük saksılarda da yetiştirilebilir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Sümbül glayör çigdem gala üzüm sümbülü ters lale de var lütfen bunlarla ilgilide bilgi verin hele ters lale ile ilgili çok bilgiye ihtiyacım var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu