Soğanlı Bitkiler Nasıl Dikilir?

Soğanlı bitkiler nasıl dikilir? İlkbahar aylarında rengarenk görüntüleri ile bahçelere hareket kazandıran soğanlı bitkilerin dikimi sırasında uyulması gereken kurallar var.

Kışın dikmek için, soğanlı bitkiler çok idealdir. Çok çeşidi olan soğanlı bitkilerden bahçeler için en uygun olanları; lale, sümbül, nergis ve çiğdem çiçekleridir. Kışın ektiğiniz bu çiçekler, baharda açılır ve rengarenk bir bahçeye sahip olmanızı sağlar. Gruplar halinde diktiğinizde ise, çok daha güzel bir görünüm elde edilir.

Dikim esnasında dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır. Öncelikle toprağı, soğanın boyunun iki katı kadar derinlikte kazın. Dikeceğiniz soğanların arasında, küçük soğanlar için beş cm, büyük soğanlar için ise on cm boşluk bırakın.

Bahçenize çiçek dikerken, ne zaman açmasını istediğinize karar verin. Soğanlı bitkiler ilkbahar ya da sonbahar aylarında çiçek verirler. Dikimi sırasında zamanlamayı iyi ayarlamanız gerekir.

Bahçenizde rengarenk bir görüntü oluşmasını istiyorsanız, soğanlı bitkileri her dem yeşil kalan çiçeklerin arasına dikin. Çiçek açma zamanı geldiğinde yeşillerin arasında hoş bir görüntü oluşmasını sağlayacaktır.

Soğanlı bitkilerinizi yere sıkıca yapışan yer örtücülerin altına dikmeyin. Çiçekleriniz daha çıkmadan örtücünün altında kaybolurlar.

Soğanlı bitkiler genellikle güneşi severler. Bahçenize soğanlı bitki dikeceğiniz yerin güneş alıyor olmasına dikkat edin. Hiç değilse, yarım güneş alan bir yer olsun.

Soğanı dikerken toprağı çok kazmamaya da özen gösterin. Soğanı kendi en fazla kendi büyüklüğünden üç kat derin bir yere dikebilirsiniz.

Soğanları dikmeden önce kazdığınız toprağın içine besleyici humus koyun. Daha sonra soğanları tek tek yerleştirin.

Baharda renkli ve güzel bir bahçe istiyorsanız şimdiden dikimlere başlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu