Şömine Bacası Nasıl Olmalı?

Şömine bacası için olmazsa olmazlardan biri baca ölçüsü diğeri de izolasyondur.

Şöminelerin güvenli kullanımı açısından baca seçimi çok önemlidir. Doğuş Şömine, şömine bacasının nasıl olması gerektiği hakkında bilgi verdi.

Baca, yapının içinden geçecekse duvarlarınızın, boyanızın ve duvara yakın mobilyalarınızın; yapının dışından geçecekse yapının plastik veya ahşap benzeri kaplamaları varsa zarar görmemesi için mutlaka izoleli olmalıdır.

Baca izoleli ise dış çapı standardı 20,5 cm olan ısı odası çıkış borusunun, bacaya rahatlıkla girebilmesi için kenar uzunluğu en az 22 cm olan kare şeklinde bir baca olmalıdır. Bu ölçünü en uygunu; kenar uzunluğu 25 cm olan kare şeklinde bir bacadır.

Baca izolesiz ise bacanın içinden izoleli borunun rahatlıkla geçebilmesi için iç ölçüsü kenar uzunluğu en az 35 cm olan kare şeklinde bir baca olmalıdır.

Yeni yapılacak bacalarda yapını ısıtmasında dağıtım ağı bulunacaksa bacanın yapının içinden, yapılmayacaksa dışından düz bir şekilde yükselmesine dikkat ediniz.

Boru kıvırma ve baca-mahya ölçülerini aşağıda ki şekillerde ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz.

Kapalı Hazneli Şömine Kullanımı

Yanar vaziyetteki bir şöminede tahtaların tutuşmasından sonra hazne kapağını kapatıp, en az 15 dakika haznenin klapesini ve haznenin hava girişini açık konuma getiriniz. Tutuşmayı hızlandırmak isterseniz haznenin küllüğünü 5 cm dışarı çekiniz. Alevler odunları iyice sardıktan sonra, alevi üzerine hazne camına paralel odun doldurarak ateşin canlılığını artırabilirsiniz.

Şömineden yüksek ısı elde etmek için şöminenizin klape kolunu uyku modunda tutmalısınız. Uyku modunda yanan bir şömineye odun atmadan önce dumanının geri tepme ihtimalinden dolayı, şöminenizi ve evinizi kirletmemesi için hazne içindeki dumanı boşaltınız. Bunun için yanan şömineye odun doldurmak için hazne kapağını açmadan önce klape kolunu 2-3 dakika tam açık konuma getiriniz.

Şömineyi kullanırken camların kısa sürede kirlenmemesi için çıra ve çıra benzeri odun türlerini kullanmayınız.

Şömineyi söndürmeden evden çıkmayınız. Ya da evden çıkmadan önce şöminenizin hazne kapağının kapalı olduğuna dikkat ediniz. Aksi halde sıçrayan ateş parçaları evinize, eşyalarınıza zarar verebilir.

Şömine yanan bir mekanda çocukların şömineden uzak durmasına dikkat ediniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu