Şömine Bakımı İçin Öneriler

Şömine bakımı nasıl yapılır? Hem dekoratif görünen hem de ısınmaya yarayan şöminelerin bakımı ihmal edilmemesi gereken bir konudur.

Şömine, kış günlerinde hem ısınmaya yarar, hem de ev dekorasyonuna güçlü bir stil kazandırır. Şömine güzel yönlerinin yanı sıra, temizliği zor bir ev elemanıdır. Özellikle kışın sonlarına doğru, şömine temizliği yapılmalıdır. Bu esnada dikkat etmeniz gereken birkaç nokta: 

Mermer şöminelerin temizliği, evde kullanılan beyaz bir sabun ve nemli bir bez ile silinerek yapılabilir. Limra taşı ve benzeri ürünlerin temizliği ise, yumuşak, temiz bir bez, beyaz bir sabun ve kuvvetli olmayan az miktarda deterjan ile silinerek yapılabilir. Kuvvetli deterjanların, silme işlemi sırasında veya sonrasında şömine yakıldığı zaman malzemede lekelenmelere sebep olabileceğinden kullanılmaması önerilir.

Şömine bacasının yıllık olarak ve özellikle kışa girmeden önce,  mutlaka kontrol ettirilmesi önerilir.  Baca temizliğinin mutlaka yaptırılması gerekir. Zira,  herhangi bir sebeple baca tıkanmış olabilir.

  • Banyo temizleyicileri, şöminedeki is lekelerini çıkarmaya yardımcı olur. 
  • İs lekeleri inatçıysa, bu temizleyiciler yeterli olmaz. Bu durumda, tuğlaları banyo temizleyicileri ile köpükleyin ve köpüğü bir süre bekletin. Ardından, sulandırılmış banyo temizleyicisini, tuğlalara sprey ile püskürtün. Daha sonra, sert bir fırça ile tuğlaları ovun. 
  • İs ve kurum hâlâ çıkmadıysa, içinde TSP (trisodyum fosfat) bulunan temizleyicileri deneyin. 

Temiz bir şömine ile kışı sıcak ve rahat geçirin. Siz de bu bilgiler dâhilinde, şömine ateşinde sıcak keyifli ve de güvenli bir kış geçirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu