Şömine Temizliği Nasıl Yapılır?

Mekanları ısıtmak için kullanılan şömine, yıllardan beri evlerde mimari bir yapı öğesi olarak kullanılmaktadır. Şömine güzel yönlerinin yanı sıra, temizliği zor bir ev elemanıdır. Özellikle kışın sonlarına doğru, şömine temizliği yapılmalıdır. 

Şömine nasıl yıkanır?

Şömine haznesinin içine, alt kısmına ince tahta parçaları gelecek şekilde, ince odunlarla doldurarak şöminenizi kolayca tutuşturabilirsiniz. Odunların altındaki tahta parçalarının kolay ve hızlı tutuşmasını istiyorsanız tahtaların altına gazete gibi kağıt parçaları koyabilirsiniz.

Şömineyi tutuştururken kesinlikle benzin, tiner gazyağı vb. parlayıcı ve yanıcı maddeler kullanmayınız.

Yanan odunlar yer değiştirdiğinden, hazne camına dayanmasını veya camı kırması olasılığından dolayı odunları dikkatli diziniz. Fazla odun doldurmayınız.

Şöminede kullanacağınız tahta ve odun parçalarının, kullanmadan önce içlerine saplanmış çivi ve metal parçalarının olmadığını kontrol ediniz. Bu çivi ve metal parçalar yanma sırasında saplı bulundukları tahta ve odun parçalarından yüksek ısıdan dolayı fırlayarak, yaralanmalara, hazne camının kırılmasına veya yangına sebep olabilirler.

Mevcut şömineyi yıkanmadan kapalı hazne yerleştirilebilir mi?

Eski şöminenize kapalı hazne yerleştirmeniz çok zordur. Bunun üç sebebi vardır.

Kapalı haznenin çok ısı üretmesinden dolayı, şöminenin iç kısmında izolasyon ve ısının rahatça hareket edebilmesi için belli bir boşluk bulunmalıdır. Şömine yıkılmadan bu işlemler yapılamamaktadır. ( Şöminede izolasyonun ve yeterli miktarda boş alanın bulunamaması durumunda boya dökülmesi, şömine, kartonpiyer, asma tavan ve duvar patlaması gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.)

Şömine Temizliği

Şömine yıkılmadan yapılan hazne baca bağlantılarının, doğru yapılamamasından kaynaklanan sızmalar meydana gelir.

Mevcut şömineye kapalı hazne yerleştirilebilmesi için şömine ağız ölçüsü ile hazne ölçülerinin birbirine uymamaktadır.

Şömine Haznesi Temizliği

İç temizliği: Haznenin içindeki külleri küllüğe düşürünüz. Küllüğü çekip boşaltınız. Şöminenin önüne düşen ve haznenin içinden alamadığınız külleri kesinlikle su ile temas ettirmeyiniz (mümkünse elektrik süpürgesi ile çekiniz.)

Cam Temizliği: Camda oluşan isi temizlemek için deterjanlı su hazırlayıp, sert yüzeyli sünger ile köpürtünüz ve 5 dakika kadar bekletiniz. Daha sonra cam yüzeyini hafifçe ovarak silip, kurutunuz. Camın tekrar kirlenmemesi için cam ıslakken şömineyi yakmayınız. Bu şekilde yapılan temizlikle camınız zarar görmeyecektir.

Pik Temizliği: Haznenin dış kısmını silerken ıslak bezin haznenin demir olan pik döküm yapısında paslanmalara neden olmasından dolayı sadece kuru bez kullanınız. Sürekli yanan haznelerin arka plakalarında zamanla oluşan beyaz ve kalıcı tortu tabakası tamamen doğal olup, bu tabakayı kaldırmak için herhangi bir işlem yapmayınız. Hazneye yanıcı ve ateşe karşı dayanıksız boyalar sürmeyiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu