Şöminelerle Bahçelerde Masalsı Görünüm

Bahçeler yalnızca bahar ve yaz aylarında kullanılabilirmiş gibi düşünülür. Bahçe dekorasyonu da buna göre yapılır. Oysa evlerin giriş kapısı olan ve doğanın bir parçası olan bahçeler sonbahar ve kış aylarında da kullanılabilecek şekilde dekore edilebilir.

Nasıl sıcak yaz günlerinde havanın tadını çıkarmak için bahçenizi kullanıyorsanız, aynı şekilde kışın yağışsız havalarda da bahçenizde vakit geçirebilirsiniz. Peyzajınıza şömine katarak bahçenizde faydalanma sürenizi de uzatabilirsiniz. Üstelik bahçe şömineleri evlere de oldukça hoş bir hava katmaktadır.

Saksılarla, çiçeklerle ve hatta ağaçlarla süslediğiniz bahçenizin bir bölümünü şömine köşesi olarak tasarlayabilirsiniz. Şöminenize uygun seçeceğiniz bahçe mobilyalarınızla kışın eve girmek bile istemeyebilirsiniz.

Evinizin duvarıyla bütün olarak yaptırabileceğiniz bir şömine, gizli bir geçidin kapısı gibi görünecektir. Böyle bir şömine için evinizin tasarımını sizin yaptırmanız gerekir. Aksi durumda baca ve yerleşim düzenlemesinin sonradan yapılması daha güç olacaktır.

Bahçenizde taş şömineler kullanabilirsiniz. Taş şömineler, doğal görünümleri ile bahçenizin doğal atmosferine eşlik edecektir. Taş şömine kullanımı durumunda mobilyalarınız da ahşap olarak seçebilirsiniz. Böylece bahçenizdeki doğal dokuyu korumuş olursunuz.

Büyük uygarlıklar hep su kenarlarında kurulmuşlardır. Sizin de büyük bir bahçeniz varsa eğer, bahçenizi suyun huzurluyla buluşturabilirsiniz. Havuzla birlikte tasarlayacağınız şömineli bir bahçe ise rüya gibi bir atmosfer yaratacaktır.

Şöminenizi kullanmadığınız zamanlarda da dekoratif bir öğe olarak kullanabilirsiz. Etrafını saksılarla süslediğiniz şömine yaz mevsimin de çekiciliğini sürdürecektir. Ayrıca bu şekilde bir kullanımla şöminenizi her mevsim fonksiyonel bir hale getirebilirsiniz.

Büyük bir şömine kullanacaksanız, şöminenizin hemen karşısına bir kameriye yaptırabilirsiniz. Böylece yağmurlu havalarda bahçenizin keyfini çıkarabilirsiniz. Hem de bahçenizde farklı bir oturma alanı oluşturmuş olursunuz.

Yolu, oturma alanı ve şöminesiyle bahçeniz şık bir peyzaja kavuşacak ve masalsı görünecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu