Sonbaharda Ekebileceğiniz 5 Sebze

Sonbaharda ekebileceğiniz sebzeler ile taze gıdaya erişim sağlamanız mümkün. Sebze yetiştirebilmek için bahçenizi, terasınızı ya da saksılarınızı kullanabilirsiniz.

Organik ürünler yetiştirmek ve kendi yetiştirdiğiniz bitkileri tüketmenin tadına varabilmek için, sonbaharda sebze ekerek, kış ve bahar aylarında ürün alabilirsiniz. Sonbahar mevsiminde balkon bahçeciliği yapmak için kış sebzeleri ekebilirsiniz.

Sonbaharda Ekilecek Sebzeler Nelerdir?

Sonbaharda ne ekilir sorusuna beş sebze ile cevap verebiliriz. Bakla, sarımsak, ıspanak, soğan ve kuşkonmaz sonbaharda ekebileceğiniz sebzeler arasında yer alır.

Bakla

Sonbahar ayları, bakla ekimi için idealdir. Ancak bakla saksı gibi küçük alanlarda yetiştirilemez. Bu nedenle eğer bahçeniz varsa, sonbaharda bakla ekebilir ve kısa sürede ürünleri toplamaya başlayabilirsiniz.

Bakla Çeşitleri

Sakız baklası: Memleketimizin birçok bölgesinde tanınan ve yetiştirilen çok lezzetli, gevrek bir çeşittir. Açık yeşil renkteki kapçıklı meyveleri ortalama 15 santim kadar uzunluk alır. Oldukça erken yetiştiğinden yetiştiriciye iyi kazanç sağlar. Sakız baklasının kuru danesi iri, yassı, açık kahverengidir. Kolay piştiğinden ve lezzetli olduğundan çok aranır. Danenin alt tarafı basık çukurdur. Bu işareti ile kolayca tanınır.

Sevil baklası: Bitki olarak 1 metreyi kolayca aştığından boylu sayılır. Kapçıklı meyveleri de ince uzun şekillidir. 15-20 santim kadar boy ve 2 santim kadar da genişlik alır. Kapçık içinde 5-8 adet bakla bulunur. Baklalar iri ve gösterişli olduklarından kuruyunca 1000 adedi 1,5 kiloyu geçer. Erken yetişen, kolay pişen, konserveciliğe elverişli bir bakla çeşididir.

Kara bakla: Koyu esmer yeşil kısa kapçıklar içindeki daneler küçüktür. Turfanda yetiştiği için tarla ve bahçelerde ziraatı yapılır ise de güç piştiğinden ve kalitesi de pek iyi olmadığından makbul sayılmaz. Kısa boyludur.

Kuşkonmaz

Son derece faydalı olan ve kolay yetiştirilebilen kuşkonmaz da, sonbahar aylarında ekilebilecek bitkiler arasında yer alır. Kuşkonmaz da, bakla gibi saksıda yetiştirmeye yeterince uygun olmadığı gibi, terasınızda ya da bahçenizde bu bitkiyi yetiştirebilirsiniz.

Soğan

Soğan yetiştirmek için sonbahar ayları ya da kış aylarında ekim yapabilirsiniz. Soğan ekerken, toprağın cinsine dikkat etmeniz önemli olduğu gibi, saksı, balkon ya da bahçenizde üretim yapabilirsiniz.

Ispanak

Hızlı yetişen bitkiler arasında yer alan ıspanak ekimi için de sonbahar aylarını ya da kış aylarını seçebilirsiniz. Ekim ayının sonlarına doğru ıspanak ekimi yapmak ideal olduğu gibi, kış aylarında ürün alabilirsiniz. Ispanak ekimi için de saksı uygun olmadığı gibi, bahçe ya da büyük teraslarda ekim yapabilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsak yetiştirmek için sonbahar ve kış aylarında ekim yapabileceğiniz gibi, bahar aylarının sonunda ürünlerinizi toplayabilirsiniz. Sarımsak ekimini de soğan gibi, bahçe, saksı ya da teras ve balkonunuzda gerçekleştirebilirsiniz.

Sonbaharda hangi bitkiler ekilir? Sonbaharda ayrıca bezelye, roka, marul gibi yeşil sebzeleri ekebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu