Sorunlu banyolar nasıl yenilenebilir?

Küçük ve dar banyoları yerleştirebilmek için işiniz yarayacak dekor önerileri:

Banyolar genelde dar mekanlar oldukları için, kullanılan mobilyanın seçiminde yer tasarrufu sağlayacak olmasına dikkat edilmesi gerekir. Az zaman ve az para harcayarak, banyonuzu istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.

Banyonuz yeteri kadar geniş değilse, küvet kullanmaktan kaçının. İlla da, küvet kullanmak istiyorsanız, tercihinizi kısa ve derin küvetlerden yana kullanın.

Banyoda en çok yeri duş kabini kaplar. Büyük bir duş kabini yerine, küçük bir duş kabini kullanabilirsiniz. Banyoya yerleştireceğiniz küçük duş kabini yer tasarrufu sağlamanıza yardımcı olur. Ayrıca küçük bir kabini banyoda istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz. Bu şekilde banyoda istediğiniz gibi ferah bir alan elde edebilirsiniz.

Yer ve duvar döşemesinde kullanacağınız seramik ile, banyoda daha ferah bir ortam yaratabilirsiniz. Banyolar için en uygun kaplamalardır. Taş dokuya sahip olan seramik, döşendiği mekana doluluk hissi vererek, ağır bir görüntü oluşturur. Malzemesinin suya dayanıklı olması nedeniyle banyo için uygun bir kaplamadır. Kolay temizlenir. Seramiğin tek dezavantajı kaygan olmasıdır. Kayganlığını da dokusuyla engelleyebilirsiniz. Banyoda seramik kullanmak istemiyorsanız, ikinci alternatif olarak da, vinil kaplamaları deneyebilirsiniz.

Eğer ortam uygunsa banyoyu doğal ışıkla aydınlatmanız en doğru tercih olacaktır. Doğal ışık banyoyu olduğundan daha büyük gösterecektir. Eğer doğal aydınlatma fırsatınız yoksa, ayna ve tezgah çevresini aydınlatabilirsiniz. Aynada kullanabileceğiniz en iyi aydınlatma şekli aynanın tepesine yerleştirilmiş dikey floresanlardır. Makyaj gibi kişisel bakım işlerinizi banyoda yapıyorsanız, genel aydınlatmanın dışında lavabonun iki yanını ışıklandırabilirsiniz. Elektrik tasarrufu sağlamak amacıyla tasarruflu ampuller seçebilirsiniz. Işık miktarı ayarlanabilen, regülatör ya da elektrik düğmelerini kullanabilirsiniz. Işık şiddeti düşük spotları kullanarak, banyoya samimi bir hava katabilirsiniz.

Kullanacağınız ayna, banyoyu her zaman olduğundan daha geniş gösterir. Eğer banyonuz müsait ise, bir duvarını ayna ile kaplayabilirsiniz. Aynayı mümkünse girişe yerleştirin. Böylece ışıktan faydalanabilirsiniz. Bir duvarı ayna ile kaplamak yerine, farklı boyutlardaki birkaç aynayı kombinasyon yaratacak şekilde duvara asabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu