Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Spor ayakkabı nasıl temizlenir? Sağlıklı yaşamın bir parçası olan spor ayakkabıların temizliğinde bazı noktalara dikkat etmek gerekir.

Teknik özelliklerini yitirmemesi için spor ayakkabınızı asla çamaşır makinesinde yıkamamalısınız. Çamaşır makinesi spor ayakkabısının dış kısmında yer alan kısımlara da zarar verebilir.

Spor ayakkabının temizliğinde kesinlikle çamaşır suyu kullanılmamalıdır. Çamaşır suyu ayakkabının çabuk yıpranmasına sebep olur ve ayakkabının ömrünü kısaltır.

Spor ayakkabısını temiz bir bez yardımıyla silerek temilemelisiniz ve sık sık havalandırmalısınız. Temizlikte beyaz sirkeli su kullanabilirsiniz. Spor ayakkabılarınızı temizlemek için benzine batırılmış eski bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Eğer spor ayakkabınız kokuyorsa içine biraz bikarbonat koyun ve bir gece bekletin. Sabah ayakkabınızı silkeleyin. Koku kalmayacaktır.

Temizliğini bitirdiğiniz ayakkabıyı kurutma makinesinde, saç kurutma makinesiyle, bir ısı kaynağının üstünde veya güneşte kurutmayınız. Ortalama 12 saat süreyle oda sıcaklığında gölgede kurutmalısınız.

Bunun yanı sıra bez spor ayakkabıları, çamaşır makinesinde 30 derecede yıkanabilir. Ancak yıkama öncesinde, ayakkabıların bağcıklarının çıkarılması önerilir. Bir yastık kılıfı içerisine ayakkabılar yerleştirilerek, makinede yıkanır. Ancak çamaşır makinesi ile yıkamada, sıkma işlemi yaptırılmaması önerilir.

Sararan Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

  • Ayakkabının tabanını hafifçe nemlendirin.
  • Bir diş fırçasının üzerine bir miktar deterjan (beyaz sirke) dökün ve oval hareketlerle tabanı temizleyin. Tabanın ıslak olmamasının nedeni ürünün ayakkabıdan akıp gitmesini engellemektir.
  • Nemli bir bez yardımı ile ayakkabınızın tabanını silin.

Bu yöntemleri kullanarak spor ayakkabılarınızı temizleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu