Spot Işık Nasıl Değiştirilir?

Spot ışıkları değiştirmek, standart ampulleri değiştirmekten daha farklı ve zahmetli olsa da, pratik yöntemler kullanarak spot ışıkları kolayca değiştirebilirsiniz.

İç mekanlarda hem ışığı ayarlamayı sağlayan hem de dekorasyon açısından farklılık yaratmayı sağlayan spot ışıklar; mağaza, ev, ofis gibi birçok alanda sıklıkla kullanılıyor. Aydınlatmada spot ışıklar ile farklı ışık renkleri kullanılabildiği gibi, spotların yapısı da farklılık gösterebiliyor.

Spot Işık Değiştirme

  1. Spot ışıklarını değiştirmeden önce, ışıkların en az 20 dakikadır kapalı olduğundan emin olun. Ampulün tutunduğu alan oldukça sıcak olduğundan elinizi yakabilirsiniz.
  2. Spot ışıkları genellikle dış kenarlarından tutulup, hafif şekilde döndürülerek rahatça çıkarılabilir. Spotların dış kenarlarını kavrayabilmek için ince uçlu bir tornavida kullanabilirsiniz.
  3. Spot ışıklarını çıkardıktan sonra, sıra kabloya bağlı ampullere gelir. Dikkatli bir şekilde çekerek, ışıkları kablodan ayırabilirsiniz. Kablolara zarar vermemek için bu adımda dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın.Spot Işık Değiştirme
  4. Tornavida ile spot ışığın dış kenarını çıkardıysanız, iç kenarı da dışarı çıkarmak için tornavidayı iki kenar arasına sokup yavaşça bastırın. Ampulün tutunduğu alan bu şekilde ulaşabilirsiniz.
  5. Spot ışıkta ampulün bulunduğu alanı çekerek tamamını çıkarabilirsiniz. Koruyucu camı bu aşamada temizleyebilirsiniz.
  6. Koruyucu camı temizledikten sonra, kullanmak istediğiniz ampulü spot ışığı alanına yerleştirin. Metal halkanın ampulün iç kenarına tutunmasını sağlayın. Yavaşça ittiğinizde, ampul yerine oturacaktır.
  7. Ampulü değiştirdikten sonra, spot ışığını delikten içeriye doğru iterek alana yeterleştirin. Daha döndürerek sabitleyin.

Spot ışıklar kullanım sıklığına bağlı olarak 6 ay ile 1 yıl arasında değiştirilir. Işıktan daha fazla verim almak için koruyucu camları belirli aralıklarla temizleyebileceğiniz gibi, yüksek voltlu ampuller de tercih edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu