Su ve Enerji Kullanımındaki Tasarruf Eğilimleri

Grohe’nin, Türkiye’deki su kullanım alışkanlıkları ile su ve enerji kullanımındaki tasarruf eğilimlerini belirlemek üzere TNS işbirliğiyle yaptığı araştırmaya göre, su tasarrufu deyince aklımıza el yıkarken, diş fırçalarken ve duş alırken gereksiz yere su akıtmamak geliyor.

Araştırmaya göre katılımcıların %85’i satın aldıkları ürünün elektrik ve su tasarrufu sağlıyor olmasına dikkat ediyor. Bu niteliklerde bir ürüne sahip olanların oranı ise % 45.

Su ve elektrik ile çalışan ürün satın alırken, katılımcıların yüzde 85’i alınacak ürünün elektrik/su tasarrufu sağlıyor olmasını “önemli”  ya da  “çok önemli” olarak görürken, yüzde 5’lik bir kesim ise bu durumu önemli görmüyor. Geri kalan yüzde 10’luk kesimin ise bu konu ile ilgili net bir yorumu bulunmuyor.

Banyo ve mutfaklarda, rezervuarlar, batarya gibi ürünleri su tasarrufu sağlayan, yüksek teknolojili ve modern ürünlerden seçmek yüksek oranlarda su tasarrufu sağlıyor. Evlerin sıhhi tesisatlarında kullanılan ürünlerin su tasarrufu sağlayan ürünlerden seçilmesi durumunda 4 kişilik bir ailede toplamda 189,800 litre olan yıllık su tüketimini 84,480 litreye düşürmek mümkün.

Enerji Tasarrufu

Aşağıdaki tabloda 4 kişilik bir ailenin su tüketimi ve 4 kişilik ailede sağlanabilecek su tasarrufu hesaplanmıştır.

Hanelerde, içme suyu, şişe su gibi ürünlerin dahil olduğu su faturası miktarı ortalama aylık 50 TL.  Araştırma sırasında görüşülen kesimin yüzde 62’si içme suyu olarak ilk sırada “musluk suyu” kullanıyor. Sonuçlara göre katılımcıların yüzde 89’u su filtreleme sistemine sahip değil.

Katılımcıların yüzde 78’i  içtiği suya güven duyarken bu oran ilk sırada damacana suyu tercih eden A-B gelir grubunda yüzde 88’e ulaşıyor. İçme suyuna güvenmediğini söyleyenlerin yüzde 58’i  içilen suyun güvenilirliğini arttırmak için herhangi bir önlem almıyor.

Dünyada evlerde insanların kullandıkları suyun yüzde 33’ü duş ve banyo yapmak için, yüzde 32’si tuvalet rezervuarlarında, yüzde 12’si çamaşır yıkamak için, yüzde 9’u kişisel bakım sırasında (traş olmak vs gibi) yüzde 6’sı bulaşık yıkarken, yüzde 2’si içme ve yemek pişirme amaçlı ve yüzde 6’sı da diğer amaçlar için sarf ediliyor.

Faturayı düşük tutmak kaygısıyla bir kişi kendi evinde 130 litre su tüketirken bu oran bir otelde 300-600 litre arasında değişebiliyor.

Artan nüfusla birlikte su ihtiyacının da artması ve bilinçsiz kullanım gibi sebeplerle su kaynakları tükeniyor. Evlerde kullanılan ürünlerin enerji ve su tasarrufu sağlıyor olmalarının önemi de bu oranda artmakta. Evler için teknoloji üreten firmaların tasarruf sağlayan ürünlere yönelmeleri enerji ve su tasarrufuna katkı sağlıyor. Bu doğrultuda, ev aletleri satın alırken tasarruf sağlayan ürünleri tercih etmek gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu