Su Yalıtım Malzemeleri

Su yalıtım malzemeleri hem yazın sıcağından hem de kışın soğuğundan korunmak için oldukça gerekli malzemelerdir.

Yalıtım içinde bulunduğumuz mekanın soğuk ve sıcaktan daha az etkilenmesi için alınan önlemlerdir. Bu işlemler için özel yalıtım malzemeleri vardır. Çatı için mevcut yalıtım malzemelerini de yerinde kullanmak hem yaşamımızı kolaylaştıracak hem de yazın sıcaktan kışın soğuktan daha az etkilenmemizi sağlayacaktır.

Binaların suyun zararlı etkilerinden korunması su yalıtımı ile mümkün olduğundan uzun ömürlü ve dayanıklı yapılar elde edilir. Böylece depremlerde can ve mal kaybının azalması sağlanır. Su yalıtımı, suyun odalarımıza damlamasını engelleyerek konforlu yapıların elde edilmesini sağlarken bakteri, küf vb. organizmaların oluşmasını da önler.

İzolasyon malzemeleri örtü altı kaplaması ile çatı örtüsü arasına yerleştirilir. Piyasada çok çeşitli izolasyon malzemeleri mevcuttur.

Su yalıtım membranları

membran

Su yalıtımı, yapılarımızda suyun girebileceği temel, çatı gibi yerlere su geçirmeyen malzemelerin uygulanmasıyla yapılır. Uygulamalarda polimer bitümlü örtüler, sentetik örtüler ve sürme su yalıtım malzemeleri kullanılır.

Poliüretan sprey köpük

Yüksek basınçlı makinelerle püskürtülmesi sonucu oluşan iki bileşenli bir sistemdir. Ek yeri yoktur. Her türlü ısı ve su kaçağını önler, ısı köprüsü oluĢturmaz. Çok iyi sonuç alınan bir yalıtım malzemesidir.

Rufoline kiremit altı yalıtım levhası

Rufoline kiremit altı yalıtım levhası

Aralıklı döşenmiş tahtalar üzerine kaplanabilen bir kiremit altı yalıtım malzemesidir. Rufoline alaturka kiremitler için geliştirilen özel profili ile alt kiremitleri üç noktadan destekler. Kiremitler üzerine basıldığında oynamaz. Kırılmaya karsı bir kat daha iyi korunur. Ayrıca Rufoline ile kiremit araları şaşmaz biçimde eşitlenir, çatı estetiği mükemmeldir.

Bu malzemeler haricinde de değişik su yalıtım malzemeleri vardır. Bu malzemeler daha çok betonarme teras çatılarda kullanılmaktadır. Bu ürünler iki kompenanatlı olup içine sertleştirici katılarak uygulaması yapılanları olduğu gibi sıvı uygulanan, yüksek geçirmezliğe sahip, elastik, soğuk uygulamalı ve soğuk kullanımlı, tek bileşenli poliüretan membranlarda vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu