Süet Ayakkabıların Bakımı

Ne kadar güzel gözükseler de bakımları zor olduğu için süet ayakkabıları almakta tereddüt ederiz. Üstelik kirlendiklerinde gerçekten çok kötü görünürler.

Ayakkabı bakımının püf noktaları bilinerek ayakkabılar uzun süre kullanabilir. Beğendiğiniz süet ayakkabıyı almaktan vazgeçmek zorunda değilsiniz. Çünkü ıslanmış, çamurlanmış ya da tozlanmış bir süet ayakkabının bakımı düşündüğünüz kadar zor değil. Özellikle her kullanımdan sonra temizliğine dikkat ederek süet ayakkabılarınızın hep yeni gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Kışlık ya da sonbaharda kullandığınız bir süet ayakkabınız varsa, yağmura ve çamura hazırlıklı olmalısınız. Yağmurda ıslanacak, çamurlanacak ve dolayısıyla kirli görünecektir. Eve döner dönmez süet ayakkabınızı güneş görmeyen bir odada kurumaya bırakın. Bu işlem sırasında şekil bozukluğu oluşmaması için ayakkabınızın içini kağıtla doldurabilirsiniz.

Ayakkabınızın tamamen kuruduğundan emin olun. Sonrasında tel fırça ya da süet fırçası ile kirleri fırçalayın. Bu işlem sırasında fırçayı hep tek yönde kullanın.

Lekeler fırçalamakla geçmeyebilir. Bu durumda süet silgisi kullanmalısınız. Kalan lekeleri süet silgisi ile silin ve ardından ayakkabıyı süet koruma spreyi ile temizleyin. Bu spreyi ayakkabı mağazalarından temin edebilirsiniz.

Lekelenme oluşmasa da her kullanımdan sonra ayakkabınızın bakımını yapmalısınız. Fırçalayıp, süet koruma spreyi ile temizlediğiniz ayakkabılarınız içine kağıt doldurarak kurutmalısınız.

Yüzeye yapışan tüyler için de kabartma yapabilirsiniz. Bunun için ayakkabınızı su buharına tutun. Ayakkabıya değdirmeden ayakkabınıza buhar verebilirsiniz. Bunun haricinde su kaynatıp, ayakkabınız suya sokmadan üstüne tutarak buhara maruz bırakabilirsiniz. Bu yöntem ayakkabınızı nemlendirecektir. Buhar işleminden sonra ayakkabınızı fırçalayın.

Dikkat edilmesi gerekenler:

  • Ayakkabınızı ıslakken fırçalamayın.
  • Fırçalama işlemini tek yönde yapın.
  • Güneş ışığında kurutmayın.
  • Silerken fazla bastırmayın.
  • Kuruturken şekli bozulmaması için ayakkabınızın içine kağıt koyun.

Süet ayakkabılarınızın her kullanımdan sonra bakımına dikkat ederek hep ilk günkü gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu