Süet Nasıl Temizlenir?

Yüzeyinde hata bulunan derilerin zımparalanmasıyla elde edilen süetten üretilen eşyaların temizliğine özen göstermek gerekir.

Süet giysiler ve ayakkabıları bakımına dikkat ederek uzun yıllar ilk günkü gibi yeni tutabilir ve uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.

Süet Bakımı

Kurutun: Süet giysileriniz yağmurdan dolayı ıslandıysa eve geldiğinizde giysiyi ya da ayakkabıyı muhakkak iyice kurutun. Giysinin ya da ayakkabının üzerindeki çamuru, kiri temizlemeye çalışmayın. Öncelikle kurumasını bekleyin. Temizleme işlemine daha sonra geçersiniz.

Süet eşyalar kururken farklı şekillere bürünebilir. Bunu engellemek için giysileri askıya asarak kurutun, ayakkabıların içini gazete kağıtları ile doldurun. Ceketlerin ya da pantolonların içini de gazete kağıtlarıyla doldurabilirsiniz.

Süet Fırçası Alın: Süet ayakkabıların bakımı ve süet giysilerin temizliği için sıradan temizlik bezleri ile silmeye çalışmamalısınız. Süet temizliği için süet fırçası kullanılmalıdır. Süet fırçasını bir tarafı yumuşak, diğer tarafı ise sert kıllıdır. Süet eşyayı temizlerken önce yumuşak kıllı tarafı, daha sonra ise sert tarafını kullanmalısınız. Kumaşa zarar vermemek için de doğru tarama yönüne tarayın.

Lekeleri Temizleyin: Süet eşyada leke oluşmuşsa beklemeden lekeyi çıkarmalısınız. Leke durdukça kumaşa işler. Eşyayı temiz bir havlu ile silin. Sonrasında beyaz bir silgi ile lekeyi çıkarmayı deneyin. Renkli silgiler iz bırakabilir, bu sebeple beyaz silgi kullanın. Silgi yeterli olmadıysa tırnak törpüsü de kullanabilirsiz. Fakat kumaşa zarar vermemeye özen gösterin. Yağ lekesi oluşmuşsa önce lekeye karbonat döküp bekleyin, ardından silin.

Zor bir lekeyi çıkarmak için özel deri kumaş temizleyicilerden kullanabilirsiniz. Bu ürünler doğala yakın olduğundan kumaşa zarar vermez.

Süet Koruma Spreyi Kullanın: Bu spreyi kullanmadan önce ürünün arkasında yer alan kullanma talimatını okuyun. Ürünü belli uzaklıktan süete sıkın. Kuruyana kadar bekleyin. Bu işlem temiz süete uygulanmalıdır. Bu spreyin amacı koruyucu özelliği olmasıdır. Böylece giysinizin ömrünü uzatabilirsiniz.

Süet Eşya Kullanımı

Süet eşyanın üzerine parfüm, kolonya gibi süete zara verebilecek kimyasal ürünler sıkmaktan kaçının.

Kullanmadığınız süet eşyaları beyaz kağıt yapraklarına sarabilirsiniz. Bunun için gazete kağıdı kullanmayın, süete renk verebilir.

Süet eşyalar mümkün olduğunca güneşe maruz kalmamalıdır. Kullanmadığınız zamanlarda bu eşyaları serin ve karanlık dolaplarda muhafaza etmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu